Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Týká se to 57 vlastníků solárních elektráren o celkovém výkonu okolo 60 megawattů. V současnosti pobírají jen zhruba poloviční dotace oproti majitelům elektráren připojeným k síti do prosince 2010 (6 korun za kilowatthodinu místo 12 korun).

Neúspěšní investoři do solárních elektráren našli nečekaného zastánce. Záchranné lano jim hodil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Ten předložil během projednávání novely energetického zákona ve sněmovně pozměňující návrh, který by jim poskytl stejnou výši provozních dotací, jakou mají vlastníci elektráren dokončených v roce 2010.

V pátek došlo na hlasování a z pohledu spotřebitelů energie a daňových poplatníků to dopadlo dobře. Kováčikův pozměňovací návrh při závěrečném projednávání novely energetického zákona odmítli 104 ze 170 přítomných poslanců. Pokud by návrh prošel, náklady na dotování solárních elektráren by narostly o zhruba o 360 milionů korun ročně.

Faktem je, že to není úplně černobílé. Investoři pobírající poloviční výkupní cenu nejsou opravdoví "solární baroni", ale svým způsobem nešťastníci, kterým to nevyšlo. Skuteční "solární baroni" své projekty včas se ziskem prodali a dnes si užívají života v Karibiku či v Monaku.

Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že stát není zaopatřovací ústav, který je povinen všem podnikatelům garantovat ziskové investování. Stejně tak není správné, když omezená skupina byznysmenů vydělává na úkor milionů obyčejných lidí, kteří teď platí za elektřinu zbytečně mnoho peněz.

Související