Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

První program měl k dispozici 18 miliard korun, což bylo o zhruba pět miliard méně, než by podle počtu žádostí měl mít. Vyčerpaly se zhruba za rok a kromě řady zateplených s novými okny, dveřmi a kotly osázených domů vznikla řada studií na téma, kterak obdobné opravy podporují HDP a zvyšují zaměstnanost.

Takzvané Nové zelené úsporám (každoroční program od roku 2013) byly podstatně skromnější. Platí to i pro Novou zelenou úsporám 2015, která odstartovala minulý týden: na zhruba 1,1 miliardy korun budou moci dosáhnout majitelé rodinných, ale nově i obytných domů.

Program se prezentuje jako ještě jednodušší, seznam firem, které by měly dělat rekonstrukci, má být nově jen k doporučení (nikoli povinný), stejně jako použitý materiál bude moci být jakýkoliv, nikoli jen ze schváleného seznamu.

Na program má také dosáhnout co nejvíc lidí, takže spořit energií se bude dát i po částech - nejdříve okna, pak kotel a polystyren nakonec. Což je v zemi, kde podle průzkumů polovina domácností na rekonstrukci nemá, určitě pozitivní posun.

Pokud vypadne seznam certifikovaných firem, mohlo by to celou akci zlevnit. Námitky, že necertifikovaná společnost to udělá špatně, nelze brát - je spousta certifikovaných firem, které to také nemusejí udělat dobře. A protože chyby se projevují po mnoha letech, zatímco záruka je podstatně kratší, procento úspěšnosti může být nakonec stejné.

Z průzkumů vyplývá, že ze 200 tisíc zateplených rodinných domů je až polovina zateplena špatně, prý kvůli šetření na materiálech. Avšak lidé, kteří si například před 15 lety za své vlastní peníze (tehdy ještě žádné dotace neexistovaly) obkládali rodinné domky polystyrenem, určitě nepředpokládali, že to dělají "úplně špatně". Prostě postupovali podle tehdejších známých pravidel. Výsledek je, že se do toho mohou pustit znovu - třeba za pomoci Nové zelené úsporám.

Jenže chyby nejdou jen na vrub nevhodných materiálů a úsporám. Do dubna 2014 neexistovala jasná pravidla a požadavky na zabudování oken a vnějších dveří. Důsledkem toho jsou plísně - a také doporučení pravidelného větrání, které ovšem plánované úspory energií poněkud eliminuje.

Přesto je nápad pokračovat v opravách rodinných i bytových domů s pomocí státu určitě jedním z těch lepších. A to i za cenu toho, že reálné dopady na HDP jsou podstatně skromnější, než první rok boomu "zelenosti" nasvědčoval.

Související