Soutěží se ve třech hlavních kategoriích, z nichž dvě jsou určeny studentům. Každý přihlášený projekt má navíc příležitost získat investici až do výše deseti milionů korun, zpětnou vazbu od zkušených podnikatelů či vyhrát pobyt v americkém Silicon Valley. Přihlásit se do soutěže je možné do 10. května na stránkách www.napadroku.cz. Slavnostní vyhlášení výsledků aktuálního ročníku proběhne o měsíc později, 10. června.

"Z našich průzkumu vyplývá, že mezi hlavní důvody ukončení mladých podnikatelských projektů patří především nedostatečně zpracovaný nebo zcela chybějící finanční plán, nesprávné nastavení příjmového modelu či nedostatek zkušeností. Cílem soutěže je zprostředkovat účastníkům zpětnou vazbu od zkušených podnikatelů, investorů a pomoci zajímavým projektům se zviditelněním a získáním cenných obchodních kontaktů," říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Vodafone Nápad roku.

Loňským vítězem se stal Petr Svobodník s mobilní aplikací pro zrakově postižené BlindShell, který uspěl i v kategorii Ekonom Student podnikatel. Ve veřejném hlasování pak vyhrál projekt VR Union studentů ČVUT Karla Hulce a Vítězslava Plachého propojující technologii virtuální reality se školní výukou, který byl vyhlášen Startupem roku. Za uplynulých sedm let se do soutěže přihlásilo 918 projektů. Soutěžící získali finanční a věcné ceny za 7,5 miliónu korun a jejich firmy investice přesahující částku 53 miliónů korun.

"Spolupráce s mladými, odvážnými lidmi je pro nás důležitá, jejich zajímavé projekty podporujeme dlouhodobě také prostřednictvím Nadace Vodafone. V soutěži Vodafone Nápad roku se v minulých letech sešlo velké množství inovativních nápadů. Věřím, že letos tomu nebude jinak a těším se na výběr nejlepšího podnikatelského záměru," říká Markéta Moreno, ředitelka pro značku a komunikaci ve společnosti Vodafone.

Letošní ročník nabídne celou řadu doprovodných vzdělávacích akcí, workshopů pro soutěžící a také mentoringový program. Každý přihlášený získá zdarma e-book, Myšlenkové mapy a roční předplatné softwaru Projektově.cz. Vítěz získá 100 tisíc korun a další věcné ceny v hodnotě 150 tisíc korun.

Finalisté si mezi sebe rozdělí věcné ceny v hodnotě přesahující 1 milion korun. Bez ohledu na celkové umístění se každý přihlášený projekt může ucházet o investici až 10 miliónů korun od venture kapitálového fondu J&T Ventures a od dalších investorů. Novinkou letošního ročníku je i speciální cena poroty v podobě pobytu v americkém Silicon Valley a účasti na prestižní technologické konferenci TechCrunch Disrupt v San Francisku.

Mimo vítězství v hlavní kategorii Vodafone Nápad roku 2015 mohou přihlášení studenti usilovat i o vítězství v kategoriích, které jsou určené přímo jim. Jedná se o kategorie Ekonom Student podnikatel, kterou získá studentský projekt s největším potenciálem, a Coolpad Startup roku pro nejlepší studentský technologický projekt. Přihlášky posoudí porota složená z předních českých investorů, podnikatelů, manažerů a zástupců médií. O úspěchu projektu v soutěži Vodafone nerozhoduje pouze nápad, ale i jeho proveditelnost, kvalita zpracování a potenciál budoucího růstu.

Související