Čtvrteční útok členů islamistických milic Šabáb na univerzitní areál ve městě Garissa je největším teroristickým činem spáchaným somálskými islamisty na území Keni.

Zahynulo při něm nejméně 147 lidí a dalších téměř 80 utrpělo zranění. Kromě několika členů bezpečnostních složek tvoří většinu obětí studenti. Podle USA hrozí v Africe v budoucnu další masakry spáchané rukou radikálních islamistů.

Útok začal v půl šesté ráno místního času (4:30 SELČ), kdy skupina asi pěti ozbrojenců vtrhla do areálu místní univerzity. Zabila přitom dva neozbrojené vrátné střežící vstup na asi čtyřhektarový pozemek vysoké školy.

Podle místního listu Daily Nation teroristé nejprve napadli univerzitní mešitu, záhy poté ale vtrhli do jedné ze čtyř budov kolejí, ve kterých spaly stovky studentů. Podle očitých svědků kolem sebe začali bezhlavě střílet. Pak svůj útok ale zpomalili a oběti si pečlivě vybírali.

Stejně jako u mnoha předchozích útoků spáchaných hnutím Šabáb na keňském území si prý radikálové vybírali podle víry. Britský list The Telegraph uvedl, že postupně otevírali jednotlivé pokoje a studenty nutili recitovat verše z Koránu.

Muslimy, kteří to svedli, pak propustili. Křesťany ale na místě zabíjeli. Podle úřadů jim šlo především o to, aby zabili co nejvíce lidí a upoutali na sebe pozornost.

Garissa, která leží asi 330 kilometrů severovýchodně od metropole Nairobi, je převážně muslimské město. Většina studentů místní univerzity byli prý ale křesťané.

"Pokud jste byl křesťan, zastřelili vás na místě. S každým dalším výstřelem ve mně rostl strach, že zemřu," uvedl Collins Wetangula, místopředseda studentské unie univerzity v Garisse. Zachránili ho prý až keňští vojáci, kteří se náhle na koleji objevili.

Kromě Wetanguly se podařilo ve zmatku uprchnout stovkám studentů.

Útočníci nakonec vylezli na střechu a stříleli na vše živé v okolí budovy. Když se ocitli v obklíčení keňské armády a policie, odpálili čtyři z nich své vesty naplněné trhavinou.

Několik lidí v okolí prý utrpělo zranění od odletujících střepin. Ministr vnitra Joseph Nkaissery označil protiteroristickou akci po patnácti hodinách od prvního výbuchu u vchodu za "úspěšně" ukončenou.

Útok vyvolal podle keňského deníku Standard okamžitou kritiku úřadů, které podle některých nedokážou zajistit bezpečnost svých občanů, zvlášť těch žijících na východě země u hranic se Somálskem, odkud radikálové přicházejí.

Keňské tajné služby přitom minulý týden podle televizní stanice CNN varovaly, že Šabáb by mohl chystat velký útok na některou z univerzit.

Extrémní chudoba, opakovaná období sucha, nedostatek investic, ale i paušální obviňování muslimů z terorismu vhání do řad Šabábu nejen somálské uprchlíky z Keni, ale i stále více mladých Keňanů z východu země.

Podle některých zpráv keňských médií dokonce útočníci v Garisse mluvili svahilsky, tedy úředním jazykem Keni.

Nedostatek mužů a žen v řadách keňské policie bezpečnostní situaci v zemi ještě zhoršuje. Prezident Uhuru Kenyatta v proslovu v den útoku slíbil poslat co nejrychleji do služby 10 000 nových policistů. Podle Petera Alinoga z Keňského ústavu pro bezpečnostní studia to ale není řešení: "Potřebujeme hlavně národní dialog, abychom keňské mládeži dodali sebevědomí i pocit sounáležitosti."

Keňa převeze oběti do Nairobi

Velkou část obětí čtvrtečního teroristického útoku na univerzitu ve východokeňském městě Garissa nechají místní úřady převézt do metropole Nairobi k identifikaci. Informovala o tom dnes keňská média.

Přepravu velké části těl do hlavního města úřady nařídily údajně kvůli přeplněným márnicím, ale také proto, že většina studentů přišla do Garissy z jiných částí země. V Nairobi už je prý asi 20 těl. Z univerzitního města podle BBC odjíždějí také desítky zjevně otřesených přeživších studentů.

Den po masakru pohrozilo radikální hnutí Šabáb dalším násilím. "Keňo, zažiješ další smrtelné útoky," uvedl mluvčí milic Sheikh Ali Mohamud Rage. K odpovědnosti za útok na univerzitu se Šabáb přihlásil už ve čtvrtek.

V centru univerzitního města se v pátek sešla skupina demonstrantů s transparenty odsuzujícími atentát. "Máme toho dost," hlásal jeden z nich. Místní obyvatelé viní ústřední vládu prezidenta Uhurua Kenyatty z nečinnosti. Přestože prý nejméně týden věděla o možnosti útoku na některou z univerzit v zemi, nepodnikla žádné kroky na jejich ochranu. V celé severovýchodní části Keni platí od čtvrtka zákaz vycházení od setmění do východu slunce. V pátek má v plánu zasednou i krizový štáb keňské vlády.

Podle očitých svědků, které citovala agentura AP, útočníci zjevně areál univerzity i prostory samotných kolejí důvěrně znali. Jedno z prvních míst, na které zaútočili, byla podle 21leté studentky Helen Tirusové přednášková místnost, v níž se scházeli křesťanští studující k ranní modlitbě.

Keňské úřady už zahájily intenzivní pátrání po muži, který údajně útok zosnoval. Asi 35letý Mohamed Kuno, známý též jako Mohamed Dulyadin, napůl Keňan, napůl Somálec, do roku 2007 vedl v Garisse islámskou náboženskou školu. Poté odešel do Somálska, kde se připojil k tamějším islamistům. Keňské úřady vypsaly za informace vedoucí k jeho zadržení odměnu ve výši 20 milionů keňských šilinků (5,5 milionu Kč).