Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Máme to těžké, klienti by nejraději investovali bez rizika, ale chtějí co nejvyšší výnos, povzdechne si investiční specialista významné české banky během více než hodinové schůzky na pobočce. "Já investuji do akcií," dodává jedním dechem odhadem třicetiletý mladík.

Při dlouhodobém investování – ideálně delším než 10 let – se podle jeho slov takto skoro nedá prodělat. Dokazuje to křivkou výnosů jednoho z podílových fondů "jeho" banky, orientovaného na akcie.

A skutečně, po prudkém propadu v letech 2008 a 2009, kdy vrcholila finanční krize, se čára v grafu zvedá a s menšími výkyvy míří vzhůru. Nyní je na vyšší úrovni než před krizí.

Co to ale znamená pro investice dnes? Co bude s akciemi dál? Mají ještě kam růst? Nejsou už ceny moc nafouknuté kvůli tištění peněz za Atlantikem i v Evropě? Nehrozí prasknutí bubliny a propad o desítky procent? Je vhodné investovat agresivně už nyní, nebo je lepší raději počkat na korekci cen?

A co dluhopisy? Jsou dnes opravdu tak konzervativní jako za normální situace, kdy centrální banky nedeformují finanční trhy svými zásahy? Na tyto otázky už poradci či pracovníci na přepážce odpovídají mlhavě. Jejich základní mantra zní: stačí investovat dostatečně dlouho a rizika jsou minimální.

Týdeník Ekonom obešel několik namátkou vybraných finančních institucí nabízejících klientům investice. Byly mezi nimi jak banky, tak specializované investiční společnosti. Zadání pro specialisty znělo: Jak doporučíte investovat půl milionu korun sedmatřicátníkovi, který chce část peněz vrhnout do akcií a část investovat konzervativně?

Odpovědi byly překvapivé. Vynášet zajímavé peníze totiž mohou i netradiční investice.

obalka Ekonom 2015 13Jakých 10 nejzajímavějších možností vám může v současnosti zhodnotit peníze? Výsledky našeho průzkumu najdete v hlavním tématu aktuálního Ekonomu.

Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.