Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Chemik Cina Foroutannejad přišel do Česka z Íránu a začal pracovat novém výzkumném pracovišti Ceitec, kde se věnuje aplikacím materiálu budoucnosti označovaného jako grafen.

Tento tenký, pevný, ale vysoce pružný materiál by časem mohl sloužit například k výrobě ohebných mobilních telefonů. Cina Foroutannejad je jedním z vědců, který se k nám dostal s podporou programu SoMoPro.

Cílem tohoto programu je lákat nadějné badatele na jižní Moravu. Začal před šesti lety a díky němu se do vlasti vrátilo několik Čechů, kteří působili na univerzitách v zahraničí, jako třeba biolog Lukáš Čajánek. Kromě toho se za prací do Česka přestěhovala i řada cizinců. Zatím program SoMoPro podpořil více než pět desítek výzkumníků z 15 zemí světa 236 miliony korun.

V nejbližší době v rámci programu SoMoPro přiteče na jižní Moravu dalších 100 milionů korun. Polovinu peněz dá Evropská unie, druhou půlku kraj.

Smyslem je posílit konkurenceschopnost Jihomoravského kraje na mezinárodním poli, a to v oblastech jako je materiálový výzkum, informační a komunikační technologie či biotechnologie a biomedicína.

„Praha byla ve vědě historicky vždycky nejlepší a nikdo jí nešlapal na paty. Je proto trochu moc zahleděná do sebe. Konkurence v podobě dravého Brna pomůže rozvířit zdejší stojaté vody,“ myslí si biolog Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, který ve svém oboru už pozoruje, jak význam Brna narůstá.

Brněnský Ceitec ostatně přilákal spoustu vědců s prestižními granty. „Mají dobře našlápnuto k růstu a mohou se stát českou jedničkou v molekulární biologii a biomedicíně,“ myslí si Petr Svoboda.

Související