Jihokorejská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila základní úrokovou sazby na rekordní minimum. Jižní Korea se podobně jako řada dalších zemí Evropy a Asie snaží uvolňováním měnové politiky podpořit oslabující ekonomiku a využít k tomu nynějšího trendu výrazně klesající inflace, uvedla agentura Reuters.

Měnový výbor jihokorejské centrální banky snížil základní sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordních 1,75 procenta. Analytici vesměs očekávali, že s dalším snížením úroků počká nejméně do dubna. Naposledy Soul snížil sazby v říjnu a současné snížení bylo šesté od zahájení cyklu uvolňování měnové politiky v červenci 2012.

Centrální banka uvedla, že tímto zákrokem chtěla předejít tomu, aby v ekonomice zakořenilo oslabování patrné v posledních dvou měsících. Dodala, že vzhledem k připravovanému zvyšování úrokových sazeb v USA bude zřejmě čtvrteční snížení na delší dobu poslední.

Finanční trhy předpokládaly, že banka sníží sazby až poté, co dostane v dubnu novou prognózu ekonomického růstu. V lednu snížili ekonomové banky odhad letošního růstu na 3,4 procenta z dosavadních 3,9 procenta a nyní se všeobecně čeká další zhoršení předpovědi, zejména v důsledku oslabování čínské ekonomiky.

Jihokorejská průmyslová výroba zaznamenala v lednu výrazný pokles. Inflace v Koreji v únoru sestoupila na 16leté minimum a korejský vývoz zažil nejhlubší pokles za dva roky.

Ve středu snížilo své úrokové sazby Thajsko. Letos už dvakrát uvolnila měnovou politiku Čína a Indie, sazby se snižují i v Austrálii a Indonésii. K nestandardnímu uvolňování měnové politiky v podobě nákupů státních dluhopisů už po vzoru USA a Japonska přešla tento týden Evropská centrální banka. Opačným směrem už ale postupuje americký Fed, který loni své nákupy dluhopisů ukončil a nyní se chystá začít se zvyšováním úrokových sazeb.