Budoucnost Česka leží v rukou Jakubů a Elišek. Právě tato dvě jména byla u rodičů loni narozených dětí nejpopulárnější. Mezi téměř 104 tisíci dětmi narozenými v Česku v roce 2014 byla i jedna Marie Magdalena a jeden Mohamed. Ježíš (Jesus) se v Česku narodil naposledy v roce 2012. Nadějí pro český fotbal může být devět chlapců se jménem Ronaldo.

Zhruba každé páté dítě dostalo jedno z deseti nejoblíbenějších jmen, celkově jsou ale Češi ve výběru jmen oproti minulosti mnohem kreativnější. Zatímco v roce 1989 vybrali rodiče podle statistik ministerstva vnitra svým potomkům celkem 1722 různých jmen, loni to bylo 5029. Výrazně stoupla obliba dvojitých jmen (například Thea Rowena). Mezi populární v poslední době patří Matyáš, Sofie, Ema, Nela, Kryštof, Laura, Patrik nebo Amálie. Vůbec poprvé bylo loni použito například jméno Rufin, Svea, Adar, Ajola, Berat nebo Yona. Zajímavé je i to, jak se nejoblíbenější jméno měnilo v čase. Marii, která vládla během druhé světové války a později, vystřídal v polovině 50. let Jiří. V 60. a 70. letech byl nejoblíbenější Petr, od 80. let do roku 2005 zase Jan.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.