V posledních čtyřech letech se přitom kladné saldo českého vývozu pohybovalo v rozmezí 16 až 17 miliard kilowatthodin za rok. Již takové množství lze označit za extrémně vysoké. Jedná o 20 procent elektřiny vyrobené v Česku. Více v Evropě vyvážejí už jen velké země, jmenovitě Francie a Německo.

Kdo za to může? Odpovědět lze jedním slovem o třech písmenech – ČEZ. Jeho šéfové v minulém týdnu oznámili, že letos navýší výrobu elektřiny v elektrárnách na českém území o 11 procent na 64,7 miliardy kilowatthodin. ČEZ má na výrobě elektřiny v tuzemsku zhruba 70procentní podíl.

Nárůst potáhne hlavně uhlí. Výroba v uhelných blocích se má oproti loňsku zvýšit o 18 procent na 30 miliard kilowatthodin. Dopady takového rozhodnutí není těžké uhodnout. Vedle růstu exportu se zlomí dlouholetý trend snižování emisí skleníkových plynů a škodlivin ze spalování fosilních paliv. Zároveň se tímto krokem urychlí vyčerpání ložisek před územními limity těžby.

Nabízí se vysvětlení, že ČEZ chce vyšší výrobou kompenzovat klesající cenu elektřiny na burzách. Šéfové podniku nárůst výroby vysvětlují tím, že během tohoto roku zahájí provoz nový hnědouhelný blok v Ledvicích a tři obnovené bloky elektrárny Prunéřov.

Vůle zavřít některé ze starých uhelných bloků chybí - a nové elektrárny dál přibývají. V poslední době jsou hitem plynové kogenerační jednotky, dál se staví i bioplynové stanice a malé vodní elektrárny. Strach z nedostatku elektrické energie je tedy lichý. Naopak, elektráren začíná být v tuzemsku až příliš.

Související