Chystaná pravidla o prokazování původu majetku se mohou ještě zkomplikovat. Současná verze zákona totiž napřímo nepočítá s takzvaným zákazem sebeobvinění. Tento princip je přitom garantován na ústavní úrovni a jakýkoli zákon, který se s ním dostane do rozporu, může zrušit Ústavní soud. Podle Listiny základních práv a svobod má totiž každý právo odepřít výpověď, pokud by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo svým blízkým. "Toto pravidlo by mělo být v zákoně zakotveno," upozornil tak na odborném semináři, který proběhl na pražské právnické fakultě, advokát a docent trestního práva Tomáš Gřivna. Jinak podle něho může skutečně dojít k porušení Listiny. S vlastním zaviněním trestního stíhání totiž pravidla například podle některých daňových poradců - minimálně mezi řádky - kalkulují.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.