Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na Facebooku sebevědomě napsala: "Myslím, že je více než zřejmé, že pokud chce někdo vyjednávat s EK, musí to umět." Podobně nadšený byl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který si na Twitteru gratuloval pod hashtagem #PrvníVýzvyOpětBlíže.

Radost je jistě namístě. Ale zároveň je třeba dodat, že už byl nejvyšší čas jednání s EK dotáhnout do konce. Když se podíváme na mapu schválených operačních programů, tak ze sousedů má Polsko již vyhlášené čtyři programy, stejně tak Slovensko a Maďarsko. Česko tam nemá nic. To se nyní naštěstí mění a je naděje, že po šesti předběžně schválených programech budou brzy následovat i ty dva zbývající.

Výzvy k předkládání projektů by tedy mohly být opravdu vyhlášeny na jaře, jak je plánováno. Radost trochu kalí, že vše mohlo a mělo být odbyto mnohem dříve. Klíčovou Dohodu o partnerství Česká republika s EK uzavřela koncem srpna.

Proti tomu Dánové jako první dokázali uzavřít obdobnou dohodu už na začátku května. Kdo zvládl uzavřít včas dohodu a nechal si schválit dobře připravené operační programy, už může vesele vydávat výzvy zájemcům. Zatímco my tady nemáme ještě ani schválené operační programy, například regionální program pro baltský region už tento měsíc uzavřel první kolo výzev.

Jak důležité je včas začít s čerpáním fondů, vidíme na aktuálně končícím programovém období 2007 až 2013. Podle ministryně Šlechtové to vypadá na nedočerpání až 85 miliard korun, což je ostuda. Důvodem nebylo přitom jen tolikrát zmiňované politicky motivované rozdrobení eurodotací do mnoha operačních programů, ale také permanentní skluz.

Po výzvě k jednotlivým operačním programům následuje vždy hodnocení a výběr projektů. Hodně nápadů se samozřejmě nekvalifikuje, a peníze se tak přelévají do dalších kol. Pokud se takto nabírá skluz, dopadne to jako nyní: zbývá spousta peněz, protože mnohé zbytečně pozdě podané projekty nebyly dobře připravené, nebo ještě hůře, po fázi realizace se přijde na to, že chybně vedený projekt nemůže být v plné výši proplacen. A následuje sprint všemožných akčních programů ministerstev a prošení EK o přelévání peněz z těch nejhorších programů do těch méně horších.

Jakkoli tedy už nyní nabíráme trochu skluz, můžeme mít radost, že se podařilo přijatelně zkrotit politizaci eurofondů. Připomeňme důvody dosavadního absurdního počtu programů: těch je sedm regionálních, osm tematických, dva pražské (a to nepočítáme ty přeshraniční).

Rovným dílem se o tuto změť dělí někdejší dominantní strany české politiky, ČSSD a ODS. ČSSD za Jiřího Paroubka a ministra pro místní rozvoj Radko Martínka připravila pro republiku nesmyslné množství programů. Korunu tomu pak dala vláda Mirka Topolánka, kde ministerstvo pro místní rozvoj získal lidovec Jiří Čunek. Než mu ho ovšem Topolánek předal, stihl "vytunelovat" společný regionální program a miliardy přesměrovat z centrální úrovně přímo na hejtmany, shodou okolností v drtivé většině z ODS.

Kombinace se ukázala být smrtící. Brusel pozastavoval jak centrální tematické programy, tak jednotlivé regionální. Ze všech kauz připomeňme třeba jen exředitele Úřadu regionální rady Jihozápad Jiřího Trnku, který měl schvalovat dotace podle zadání regionálních kmotrů. Kdyby fungoval kvalitní centrální dozor regionálních programů, pravděpodobně by se před Trnkou vůbec možnost korupce neotevřela.

A nezapomeňme ani na starou dobrou českou závist, která se dostala ke slovu v závěru aktuálního finančního období. Třeba vládci jednoho z nejproblematičtějších programů, Severozápadu, nedovolili převoz nevyčerpaných peněz někam jinam, kde byla ještě šance je rozumně využít - když si na ta eura nesáhneme my, tak nikdo!

Ale konec nářků: nové programovací období je rozjeté o dost slibněji než to minulé. Sedm operačních programů plus jeden integrovaný pro regiony je přijatelný počet, aby se 23 miliard eur, které jsou k dispozici, nerozkutálelo všemi směry.

Tragické kauzy ředitelů regionálních rad, průběžná smrt podnikatelů pod stohy administrativy a nedostatečná i nepředvídatelná kontrola nás snad během minulých let dostatečně poučily. I když stále na ministerstvu pro místní rozvoj fluktuuje mnohem více úředníků, než je zdrávo, tak stejně snad ve zdech zůstane ten aktuální děs z nedočerpaných miliard a špatně vedených projektů. To vše dohromady by mohlo být tou nejlepší pobídkou k úspěšnému reparátu z čerpání eurofondů.

Jakkoli byl v úvodu zmíněný facebookový post ministryně Šlechtové možná moc sebevědomý, nelze než podpořit jeden z níže připojených komentářů: "Karlo, držíme palce."

Související