Šéf neziskové společnosti BioNyfiken Hannes Sjoblad, která s čipováním lidí ve Švédsku pomáhá, poskytl týdeníku Ekonom krátký rozhovor.

Ve Švédsku odstartovala revoluce v identifikaci lidí. Skoro 700 pracovníků kancelářské budovy Epicenter se může nechat očipovat. Podle stávající legislativy však musí s očipováním souhlasit. Šéf jim ho nemůže jen tak nařídit. "Už se zapojily skoro tři stovky lidí," říká pro Ekonom Sjoblad.

Čip v podobě ampulky, která je pouze o málo větší než zrnko rýže, se vpichuje pod kůži - nejčastěji do ruky, do oblasti mezi palec a ukazovák. "Do jiných částí těla jsme čip zatím implantovat nezkoušeli," popisuje Sjoblad, který je sám hrdým nositelem čipu.

"Jsem velmi spokojený. Implantát dal mému tělu úplně nové schopnosti. Čip máte vždy s sebou, nemůžete ho zapomenout," pochvaluje si Sjoblad. Implantát lze využívat k otevírání dveří, v městské dopravě místo lístku a časem ho bude možné propojit třeba i s chytrým telefonem.

Hannes Sjoblad věří, že čipy voperované pod kůži nahradí klíče a identifikační karty. "Za pár let nahradí měřiče tepu a další zařízení schopná průběžně sledovat kondici. Časem také umožní platit za zboží a služby," popisuje Sjoblad svou vizi budoucnosti založené na neviditelných technologiích. Očekává růst zájmu velkých podniků i úřadů.

"Chceme technologii porozumět dříve, než velké firmy a vlády řeknou – každý musí mít voperovaný čip," vysvětluje. Je přesvědčen, že by na čipování lidí časem mohli tlačit Google nebo Facebook. Ostatně tyto společnosti už dnes o svých uživatelích shromažďují obrovské množství informací. "Jsem si jistý, že čipování může být atraktivní pro všechny," říká.

obalka Ekonom 2015 8Více o čipování zaměstnanců a výhodách čipů v lidském těle najdete v Ekonomu č. 8/2015. V elektronické podobě si jej můžete stáhnout na iPadu, iPhonu, tabletu Samsung nebo na webu Ekonom.cz.

Související