Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Tip:

Ochutnejte alternativní kávu, připravenou například v drip baru nebo ve vacuum potu. A pozor, do cappuccina se přidává "mléko" z ořechů.

Z nabídky:

Raw anglická snídaně s míchanými "vajíčky" z avokáda, vitariánskými párky či "slaninou"    165 korun

Vitariánská palačinka s ovocem   115 korun

Vitariánská pizza se sýrem připraveným z kešú a para ořechů     285 korun

Raw food šéfkuchař potřebuje ke své práci především dvě pomůcky – mixér a sušičku. Všechna jídla totiž mohou projít teplotou maximálně 42 stupňů, neboť vyšší teplota v surovinách ničí spoustu zdraví prospěšných látek, třeba vitaminy či enzymy, jež pomáhají dobrému trávení a přirozené očistě organismu. To je první zásada.

Tou druhou je zákaz používání veškerých živočišných produktů, protože vitariánství je odnož veganství a pracuje pouze s rostlinnou stravou, takže syrový tatarák či sushi ve vitariánských restauracích také nenajdete. Používá se jen zelenina, ovoce, semínka, ořechy či naklíčené luštěniny.

Tolik teoretický úvod a nyní už přejděme k  pestré nabídce pokrmů podávaných v novém vitariánském podniku MyRaw Café, který byl otevřený loni v létě v pasáži u Divadla v Dlouhé.

Pravá anglická snídaně

Zajímavý vhled do raw food gastronomie obstarají vyhlášené snídaně, které kopírují běžnou snídaňovou nabídku kaváren, ovšem v přísně vitariánské verzi. Velkým překvapením je klasická anglická snídaně, v níž vajíčka nahrazuje avokádo a díky zvláštní "esenci" chutná a voní téměř jako skutečná vajíčka, snad až na to, že jsou studená. Překvapivě výtečný je také vitariánský páreček s chutí čabajky či lehce pikantní slanina, ve skutečnosti zeleninové chipsy.

Chuťově vděčné jsou vitariánské sýry, třeba bylinkový fermentovaný sýr, připravený z kešú oříšků, para ořechů a probiotických kultur. Veganské sýry zdobí také rowfoodovou pizzu, která překvapí autentickou chutí i podobou. Skvělý je také mrkvový krém ochucený zázvorem a limetkou.

Gurmánské menu

Nejlepší způsob, jak poznat pestrou a rozmanitou škálu raw food kuchyně, představuje gurmánské menu za 295 korun, v jehož rámci se servíruje předkrm či polévka podle výběru hosta, malý quiche, čtvrtka pizzy a dezert opět dle výběru.

Zajímavostí podniku je otevřená prosklená kuchyně, díky čemuž mohou hosté sledovat kuchaře při přípravě jídla. A protože se jedná o kavárnu, v nabídce nechybí ani fantastické vitariánské dorty s velkým podílem čerstvého ovoce a oříšků.

Závěrem připomeňme, že MyRaw Café neslouží pouze veganům či vitariánům, ale všichni ostatní "všežravci" zde objeví množství zajímavých gastronomických podmětů a překvapivých chuťových kombinací. Třeba u jídel z české kuchyně, která bývají zařazena na denní menu.

Čistá vína Autentistů

MyRaw Café v rámci své filozofie zaměřené na živou stravu nabízí také „čistá“ biovína z produkce českých a slovenských Autentistů, Biodynamická vína se vyrábí podle tradičních receptur, s přidáním jen malého množství oxidu siřičitého a zásadně bez doslazování.

Podívejte se, jak se v MyRaw Café vytváří vitariánský dort:

 

Hroznové víno je pěstováno bez chemických prostředků podle nauky rakouského filozofa Rudolfa Steinera, jehož prvkem je koordinace prací na vinici i ve sklepě podle lunárních fází. Nejvíce vín v nabídce pochází z vinařství Dalibora Osičky z Velkých Bílovic, který je dvorním dodavatelem podniku.

Jeho zajímavá vína doplňuje vinař Kasnyik z rodinného vinařství ze Slovenska a Milan Nestarec, také z Velkých Bílovic. Potěší i příjemné ceny od 350 do 420 korun za lahev bílého a od 350 do 620 korun za lahev červeného. Na své si přijdou i milovníci smoothie a fresh nápojů, oblíbené jsou smoothie připravované z mladých kokosů.

Rozhovor se šéfkuchařem: Tomáš Bezděk

L A c fkuchaL TM TomA L BezdA kZe které suroviny rád vaříte a proč?

V naší kavárně se snažíme o sezonnost, proto mám momentálně hodně rád kořenovou zeleninu, která je všeobecně nedoceněná. Obzvláště pro její vizuální stránku, kdy si její nádherné barvy hrají s našimi zrakovými smysly. Dále miluji houby pro jejich šťavnatost a masitou texturu a také avokáda, jejichž máslovitá konzistence je naprosto jedinečná.

Jaké jídlo, které jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapilo?

V poslední době mě nejvíce překvapila paella ve veganské úpravě z nově otevřeného vegetariánského bistra Green Spirit, konkrétně veganské kousky „kuřecího“ masa. Díky tomu, že jsem z konvenčního stravování skočil rovnou na vitariánství, tak jsem nic podobného neokusil už více jak dva a půl roku. Z raw kuchyně mě nejvíce překvapila samosa z bistra Raw for Life.

Ve které restauraci si pochutnáte a co si tam dáváte?

Musím znovu vyzdvihnout bistro Green Spirit a jejich paellu. Před otevřením naší kavárny jsem si ještě pravidelně pochutnával v restauraci Plevel. Miluji jejich raw sushi a burger.

Související