Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Nebo jinak: Rozvádíte se, čekáte na další soudní jednání. Ze soudu vás ale následně šokují sdělením, že vaše rozvodové řízení neprobíhá a nikdy neprobíhalo. Přestože jste před půl rokem podali návrh a proběhlo už stání.

Žádná taková situace dosud nenastala. Zatím! Před pár dny jsem měl příležitost účastnit se jednání v jednom z výborů Poslanecké sněmovny. Probírala se další novela občanského soudního řádu. Panovala shoda, že další "elektronizace" práce soudů je nanejvýš žádoucí. Že je to cesta k vyšší rychlosti a efektivitě.

Je to pravda? Ano i ne! Hardwarové i softwarové vybavení soudů často vypadá, jako by se tu čas zastavil koncem devadesátých let. Výjimkou nejsou kolapsy sítě, kdy celé hodiny práce soudů stojí. Takové problémy jsou realitou, a to i přesto, že většina soudních řízení je vedena tak jako po staletí, v listinné podobě. Žaloby, protokoly, rozsudky. Vše je na reálně existujících papírech. Předvolání i rozhodnutí se doručují poštou. "Počítačově" se vedou jen rejstříky soudních případů a počítače slouží jako lepší psací stroje.

A právě v elektronických rejstřících je "zakopaný pes". Pokud by se nějaký hacker rozhodl vymazat soudům rejstříky, přišlo by se na to asi hned a náprava ze záloh by byla rychlá a úspěšná. Horší by to však bylo, kdyby si někdo s daty jen "tak trochu pohrál". Pak by se sci-fi z úvodu tohoto textu stalo realitou. Nápravu takové situace si na soudech zatím nikdo nedovede představit. Pokud si nepřipustíme, že se něco takového může stát, nebudeme ani vědět "jak na to", až se to stane.

Související