Vítejte v kraji Champagne, jejímž srdcem je město Épernay. Hlavní tepna města má symbolické jméno: Rue de Champagne. A právě tahle ulice je považována za nejdražší ulici na světě, neboť skrývá mnohem větší bohatství než proslulé nákupní třídy v New Yorku, Paříži či Tokiu. Paradoxně, drahé zboží zde nezáří z pancéřovaných výkladů prestižních klenotnictví, ale je pokryté několikaletou plísní a leží pár metrů pod zemí.

Nekonečné bludiště

Pod Épernay se nachází bludiště starobylých chodeb, jejichž celková délka činí více než 100 kilometrů. Právě zde mají své sklepy slavné Šampaňské domy, v nichž podle hrubých odhadů zraje téměř miliarda lahví s průměrnou cenou tisíc korun za kus. Roční produkce Champagne se pohybuje kolem 350 milionů lahví, celkové zásoby se odhadují na jeden a půl miliardy lahví.

Za mnichem Perignonem

Na nádvoří Šampaňského domu Moët & Chandon, který je již desetiletí největším a nejznámějším producentem šumivých vín v Champagne, stojí socha Doma Pérignona, benediktinského mnicha, jenž je považován za otce šampaňského.

Tichá vína z Champagne totiž patřila spíše k evropskému podprůměru a až převratná metoda scelování bílých a červených vín (většina šampaňských je připravena jako cuvée bílého Chardonnay a červených odrůd Pinot Noir a Pinot Meunier) a druhotného kvašení přímo v lahvi udělala z místních vín nejluxusnější nápoj světa. Šampaňský dům Moët & Chandon, před nímž socha Doma Pérignona stojí, je možné navštívit. Jeho sklepy jsou nejdelší ve městě a ve 30 kilometrech chodeb zraje kolem 200 milionů lahví.

Návštěva Napoleona

V prostorných sklepech neleží jen vína s etiketou Moët & Chandon, ale také prestižní řada společnosti s názvem Dom Pérignon (v této řadě vína zrají místo běžných tří let minimálně osm let, šampaňské značky Dom Pérignon je navíc připravované z vinic kategorie Grand Cru). Základní prohlídka s jednou sklenkou šampaňského vyjde na 600 korun, za dražší návštěvu se dvěma sklenkami "lepšího" šampaňského zaplatíte 800 korun. Hodinová prohlídka křídových sklepů vyhloubených 10 až 30 metrů pod zemí vede také do podzemního sálu, který v roce 1807 navštívil velký milovník šampaňského, francouzský císař Napoleon.

Svěžest a elegance

Nedaleko Épernay stojí kostel, v němž je Dom Pérignon pohřben. Chrám je součástí kláštera, v němž Dom Pérignon žil a jehož byl sklepmistrem. Do Champagne talentovaný mnich přišel v roce 1668 a brzy se zapsal do historie několika zásadními "objevy", přičemž jedním z nich bylo právě míchání bílých a červených odrůd, které dalo šampaňskému díky Chardonnay čistotu a eleganci, zatímco Pinot Noir mu dodal pevnou strukturu a tělo. Významnou roli hraje ovšem místní terroir, především unikátní křídové podloží, které ve spojitosti s chladnějším podnebím dává hroznům příjemnou a vyváženou kyselinu, výraznou mineralitu a lahodnou svěžest.

Legendární chrám v Remeši

Povinností při návštěvě Champagne je zastávka v Remeši a prohlídka místní katedrály Notre Dame, která patří z architektonického i historického hlediska k nejvýznamnějším místům Francie a je zapsána na seznamu kulturního a historického dědictví UNESCO. Katedrála byla již od devátého století místem korunovace francouzských králů, její současná podoba pochází z počátku 13. století a je mistrovskou ukázkou vrcholné francouzské gotiky (vstup je zdarma).

Související