Čtvrtletní výsledky internetového obchodu Alibaba nesplnily očekávání. Na téměř 20procentní rozdíl mezi reálným výdělkem a předpokládaným výsledkem ihned zareagovaly akcie společnosti, které poklesly o 8,8 procenta. A klesla také hodnota jmění majitele, podle agentury Bloomberg o 1,4 miliardy dolarů.

Alibaba v posledním čtvrtletí roku utržil 26,2 miliardy jüanů (4,2 miliardy dolarů), což je nárůst o 40 procent. Čistý zisk kvůli jednorázovým nákladům klesl o 28 procent na 5,84 miliardy jüanů. Analytici počítali s nárůstem tržeb o 60 procent. Pozitivní náladě nepřispělo ani středeční obvinění čínské vlády, která tvrdí, že Alibaba nedostatečně zakročuje proti padělkům, které se prodávají na jejich stránkách.

Zklamání z nenaplněných očekávání tak vedlo k oslabení akcií firmy na hodnotu 89,81 dolaru za akcii. Ocitly se tak na nejnižší úrovni od října minulého roku. V pátek odpoledne se akcie pohybovaly na úrovni 88,8 dolaru za akcii.

Investoři si podle serveru CNBC stěžovali na to, že růst příjmů byl až moc závislý na dni Singles Day, tedy největším nákupním svátku pro lidi žijící bez partnera. Alibaba také zaznamenal pokles růstu příjmů z reklamy na smartphonech i počítačích. Jeden z oslovených odborníku CNBC řekl, že zklamání je přehnané. "To je jako mít ferrari a stěžovat si, že místo 220 jede jen 210," uvedl.

Bohatství Jacka Maa, který Alibabu vlastní, se snížilo poprvé od listopadu loňského roku. Jak poznamenává agentura Bloomberg, na místě nejbohatšího Číňana jej vystřídal developer Wan Jianlin, jehož jmění má podle jejich žebříčku hodnotu 26,7 miliardy dolarů. Jmění Jacka Maa "kleslo" kvůli Alibabě na 26,3 miliardy dolarů.

Ma nabyl své bohatství především díky internetovému obchodu, který založil v roce 2000 ve své garsonce. Hodnota jeho 6,3procentního podílu ve firmě je kolem 14 miliard dolarů. Má také podíl v entitách na Kajmanských ostrovech a také má podíl ve společnosti, která vlastní službu Alipay. Ta je obdobou PayPalu.

Alibaba v rámci primární emise v New Yorku získal loni na podzim prodejem akcií 25 miliard dolarů (614 miliard korun). Překonal tak rekord z roku 2010, kdy čínská finanční společnost Agricultural Bank of China získala v rámci IPO zhruba 22 miliard dolarů, a stal se jednou z nejhodnotnějších firem na světě. Jack Ma chce výnos z prodeje akcií využít k expanzi ve Spojených státech a v Evropě.