Americké technologické firmy začaly v rámci sankčních opatření omezovat poskytování placených služeb na Krymu, který Rusko loni v březnu anektovalo. Počínaje únorem nebudou moci tamní uživatelé mobilních zařízení se systémem Android stahovat aplikace z nákupního portálu Google Play; již nyní jsou na autonomním ukrajinském poloostrově nedostupné platby přes PayPal. Společnost Apple zase odstřihla krymské vývojáře od svého elektronického tržiště App Store.

Ačkoli se Google rozhodl pro Krym zablokovat Google Play či reklamní platformy AdWords a AdSence, budou moci obyvatelé poloostrova využívat bezplatné služby tohoto internetového gigantu, jako jsou vyhledavač, elektronická pošta Gmail či mapy. Všechny ostatní služby, které vyžadují platby, ale nebudou dostupné.

Apple již začal jednostranně vypovídat smlouvy s krymskými vývojáři, čímž jim znemožnil prodávat jejich produkty v App Storu. Firma také z tohoto elektronického obchodu začala odstraňovat jejich aplikace. Jeden z krymských softwarových vývojářů podle portálu rbth.co.uk vypověděl, že peníze vydělané prodejem aplikací, které nebyly před blokací autorských účtů u Applu převedeny, jsou nyní zmrazené.

V pátek se k sankčním opatřením připojil PayPal vlastněný elektronickým aukčním domem eBay. Znamená to, že obyvatelé Krymu nebudou moci využívat tento globálně rozšířený internetový platební systém, který je především při zahraničních finančních převodech považován za standard.

Své služby pozastavila na Krymu i společnost Valve, která přes svou platformu Steam poskytuje elektronický obsah. Mezi hráči je Steam mimořádně populární.

Rozhodnutí zmíněných amerických firem vychází z nového zpřísnění sankcí vůči Krymu, ke kterému se Spojené státy i Evropská unie rozhodly v prosinci loňského roku.