Pojistné na zdravotní pojištění je neoddělitelnou položkou odvodového zatížení osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Pokud je příjem z SVČ jejich hlavním příjmem, jsou podnikatelé povinni na zdravotní pojištění platit měsíční zálohy. Výše záloh se odvozuje z hrubého zisku (příjmy - výdaje) z minulého období. Vždy je však třeba zaplatit alespoň minimální výši měsíční zálohy, která je odvislá od výše průměrné mzdy stanovené ministerstvem práce a sociálních věcí. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Minimální záloha v roce 2015

Minimální měsíční zálohy platí kromě OSVČ s hrubým ziskem do limitu i OSVČ, které v daném roce začaly podnikat. Sazba zdravotního pojištění činí 13,5 procenta z vyměřovacího základu, kterým je polovina daňového základu. V případě, že je skutečný vyměřovací základ nižší než ten minimální, platí OSVČ pojištění z minimálního vyměřovacího základu.

V souvislosti s navýšením průměrné měsíční mzdy v ekonomice na 26 611 korun došlo od nového roku i k navýšení minimálního měsíčního vyměřovacího základu na 13 305,5 koruny (26 611 * 0,5). Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění tak v roce 2015 činí 1797 korun. Oproti předchozímu roku se zvyšuje o 45 korun. 

Proveďte změnu bankovního příkazu včas

Všechny OSVČ, které v roce 2014 platily minimální zálohy na zdravotní pojištění, musí provést změnu bankovního příkazu, neboť již za leden je nutné zaplatit novou měsíční zálohu ve výši 1797 korun místo předchozích 1752 korun. Na změnu příkazu mají necelé tři týdny, protože záloha za měsíc leden musí být zaplacena do 8. dne následujícího měsíce. Jelikož 8. února připadá na neděli, nejzazším termínem je pondělí 9. února. Pokud tak OSVČ neučiní, za každý den prodlení jí u zdravotní pojišťovny naskakuje automaticky penále, které činí 0,05 procenta denně z dlužného pojistného. 

Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů

Ani v letošním roce není u zdravotního pojištění stanoven maximální vyměřovací základ, platí se tedy z celého příjmu. Nejpozději na konci měsíce dubna musí OSVČ podat své zdravotní pojišťovně "Přehled o příjmech a výdajích OSVČ" (Přehled), ve kterém uvede své příjmy a výdaje shodné s těmi z daňového přiznání. Do výdajů nesmí podnikatel zahrnout platby na zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění ani ztrátu z podnikání z předchozích let.

V Přehledu dále podnikatel uvede, kolik během roku zaplatil na zálohách na zdravotní pojištění (přesný údaj většinou pojišťovny posílají dopisem), a dopočítá doplatek nebo přeplatek a novou výši zálohy. Pokud má OSVČ vyřízen odklad daňového přiznání, podá tento Přehled do konce měsíce června.

Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně Přehled. Proto v případě, že OSVČ posílala v roce 2014 minimální zálohy (1752 korun), ale její příjmy dosáhly takové částky, že jí zálohy pro rok 2015 odvozené z hrubého zisku vyjdou na vyšší částku, musí do doby, než podá tento Přehled, navýšit minimální zálohy na 1797 korun a od jeho podání pak změnit zálohu na částku, která odpovídá nově vypočtené záloze z Přehledu.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se