Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Češi jsou stále nespokojení, ale přece jen se situace trochu zlepšuje, i když pouze mezi mladými. Starší generace nejásá, a tak platí, že se typický Čech stále uzavírá v rodinném kruhu, a pokud jde o společenský život a zejména o práci a budování kariéry, tak se nijak silný v kramflecích necítí.

A jen pětina dotázaných je spokojena se svým "pracovním životem". To je hlavní závěr výzkumu Lifestyle od společnosti TNS Aisa, která na vzorku pěti a půl tisíce lidí mapuje nálady společnosti, její životní styl i spotřebitelské návyky už od roku 1995.

"Hodně to kopíruje ekonomickou situaci. Lidé reflektují, že se hospodářství zlepšuje, a to se trochu promítá do jejich spokojenosti, která zatím vyšplhala na úroveň roku 2010. Pořád je to ale nespokojenost – mezinárodně užívaný TRI*M index stoupl jen na hodnotu 49, zatímco podle našich měřítek skutečná spokojenost začíná až někde na hodnotě 60. Otočil se ovšem trend, a to je důležité," řekla týdeníku Ekonom hlavní autorka průzkumu Eva Králová.

Od nízké spokojenosti je blízko k tradiční české blbé náladě, ke znechucení veřejným životem. "Spokojení lidé k volbám chodí, nespokojení nikoli," připomíná politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci a dodává, že hodnocení politiky se u většiny odvíjí právě z pocitu osobní úspěšnosti. Důvěra k tradičním stranám je přitom notně otřesená, a lidé dávají přednost zcela novým uskupením založeným buď na dobrém marketingu, či na populismu.

"Já bych to tak černě neviděl. Nespokojenost přece signalizuje, že lidé chtějí do mnoha věcí šťourat a měnit je k lepšímu, to je přece pozitivní," soudí ekonom Daniel Münich z institutu CERGE-EI. Odmítá také, že by zatím chybějící optimismus většiny měl výrazněji dopadnout na ekonomiku. "Tak to naštěstí nefunguje," řekl Ekonomu. Poslední predikce ministerstva financí ostatně počítá s tím, že domácí hospodářství letos poroste o 2,5 procenta, jen o malinko pomaleji než loni.


 

obalka Ekonom 2015 1Týdeník Ekonom má exkluzivně k dispozici průzkum společnosti TNS Aisa, který vypovídá mnohé o dnešních Češích.

Jak a kde žijeme? Jak nakupujeme? Jaké máme vzory? V co věříme? O co v životě usilujeme? Jaký máme vztah k zemi a k práci? Co nás zajímá? A co nás brzdí v rozletu? Dozvíte se v hlavním tématu prvního letošního čísla Ekonomu.

Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.