Zákazníkům dodáváte řešení, produkty a služby, které pomáhají jejich data ukládat, spravovat či analyzovat, a to i v cloudu. Je něco, co jsem opomenul?

Naše komplexní nabídka pokrývá IT infrastrukturu, virtualizaci softwarově definovaných datových center a ještě platformy na vývoj aplikací. Dává nám to jedinečnou pozici na trhu, díky které jsme schopni poskytovat jak globálním, tak lokálním zákazníkům v jednotlivých regionech cloudové služby na více platformách.

Naše nabídka řešení je komplexní i z lokálního pohledu, tedy jak pro český, tak slovenský trh. Neustále se navíc snažíme přicházet s novými produkty a vylepšeními. Například na konci letošního října ohlásilo EMC novinku, která se týká podnikového (enterprise) hybridního cloudu, což je komplexní cloudové řešení založené na platformě společnosti VMware, jenž je EMC většinovým akcionářem. Začátkem příštího roku toto řešení otevíráme i pro platformu Microsoftu a OpenStacku.

Proč jste přistoupili k této platformové "otevřenosti"?

Zde je odpověď velmi jednoduchá. Základní myšlenkou EMC je dát zákazníkům volbu, nesvazovat je. Jsme schopni poskytovat služby v heterogenním prostředí. Jeden příklad za všechny: V oblasti správy storage máme produkt ViPR, jenž je unikátním nástrojem, s nímž je zákazník schopen automatizovat a spravovat právě heterogenní storage prostředí.

Stejně tak přistupujeme ke cloudu, nenutíme zákazníky, aby si cloudové řešení budovali pouze na nativní platformě VMware, ale také na obou výše zmíněných platformách, tedy Microsoftu a OpenStacku, jejichž ohlášení plánuje EMC v první polovině roku 2015.

Jiří Sven Svěrák (38),

vystudoval MBA na LIGS University v Praze, je absolventem Střední průmyslové školy elektrotechnické, obor energetika. V EMC pracuje od března letošního roku, na pozici oblastního ředitele (country managera) české a slovenské pobočky. Dříve zastával manažerské pozice v telekomunikačních firmách, jako British Telecom Global Services nebo Aliatel. Posledních sedm let Jiří pracoval ve společnosti Hewlett-Packard jako místní ředitel divize HP Industry Standard Servers & HP Storage. Ve volném čase rád sportuje, ať už jde o lyžování, jízdu na horském kole nebo squash.

 

Jaké skupiny produktů tvoří páteř byznysu EMC u nás? A rozšiřujete své portfolio produktů a služeb?

Společnost EMC pokrývá kompletní infrastrukturní potřeby zákazníků v oblasti storage systémů a zařízení pro ukládání dat a s tím související software pro virtualizaci a automatizaci, dále platformu pro vývoj aplikací s balíkem řešení pro analýzu big data. V oblasti storage a back up produktů jsme tradičně silní a velmi dobře známí na globálním, ale také lokálním trhu. Máme široké portfolio klasických blokových, objektových, all flash a NAS storage systémů pokrývajících potřeby zákazníků přes všechny tiery infrastruktury.

Rád bych zmínil dvě EMC produktové značky, které jsou na trhu poměrně nové a revoluční, a to Isilon, tedy NAS storage, a XtremIO, tedy plně flashovou storage. Úspěchy slavíme se širokým portfoliem produktů pro zálohování a archivaci dat, jako jsou například populární Data Domain či Avamar s jedinečným softwarem Networker. Oblast softwaru však není v pojetí EMC jen software pro back up, ale celá řada nových softwarů, které jsme získali akvizicemi či vlastním vývojem. Zde bych chtěl zmínit ViPR, software pro management heterogenních storagových prostředí a softwarový koncept pro softwarově definovaná datová centra. Nabídku v oblasti PaaS (Platform as a Service), kterou reprezentuje v EMC Federation společnost Pivotal, tedy společný podnik EMC, VMware a GE, jsme rozšířili o plnohodnotný framework aplikačního vývoje včetně aplikační podpory. Kompletní nabídku EMC federace doplňuje divize RSA, která se zabývá uceleným řešením v oblasti bezpečnosti.

Jak si EMC vůbec stojí na trzích ve světě, v regionu střední a východní Evropy a jak přímo v České republice?

EMC je globálním lídrem v oblasti storage a back up řešení a díky jedinečnému seskupení firem, které buď spoluvlastníme, nebo jsou přímo začleněny jako vlastní interní divize, jsme vytvořili unikátní model EMC Federation, o kterém jsem se již zmínil. V České republice je EMC, měřeno podílem na trhu v tržbách za celý kalendářní rok 2013 (external storage revenue market share), jedničkou s více než dvaceti procenty. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku jsme dosáhli vynikajícího výsledku přes třicet procent.

EMC v jedné ze svých posledních zpráv ohlásila, že svým řešením mění definici hybridního cloudu pro podniky. V čem tato změna spočívá?

S myšlenkou cloudu se na lokálním trhu setkáváme minimálně posledních pět let a po celou dobu se vyvíjí, takže jeho definice se ve striktně privátním prostředí nebo v prostředí veřejných cloudových center mění. Hlavním důvodem je samotná změna fungování organizací. Firmy si jsou dnes již velmi dobře vědomy obchodních synergií a výhod spojených s hybridním využíváním cloudu, tedy vytížením datového centra pro vlastní, ale i externí potřeby. To je ten nejběžnější příklad hybridního cloudu, který nalezneme v prostředí poskytovatelů služeb.

Tento nápad samozřejmě neměli jen service provideři, ale přišla na něj i řada společností z jiných segmentů. Centra sdílených služeb jsou obchodní modely, se kterými se budeme na českém trhu setkávat čím dál častěji. Cloud jako takový a pochopitelně i vize hybridního cloudu souvisí se změnou myšlení - jak rozvíjet business, jak reagovat na nové trendy - a především se změnou operačního modelu dané organizace. Uvědomění si nutnosti přesunout lidské zdroje z infrastrukturních sil do úrovní poskytování služeb, jejich vytváření a účtování je základním předpokladem, jak cloud "dělat", aby se dosáhlo úspěchu. EMC Enterprise Hybrid Cloud a jeho ohlášení na sklonku října je podtržením jasné vize naší společnosti v oblasti cloudu a věříme, že původní opatrné kroky, které souvisely s přesunutím drobných zákaznických agend, budou postupně nahrazeny kompletní transformací operačních modelů uvnitř organizací, následnou digitalizací a nezávislostí v oblasti aplikačního vývoje.

Řešení fungují hlavně na bázi předem definovaných modulů nebo šablon. Nicméně, v jakém momentu se rozhoduje o konečném nastavení, konečné konfiguraci pro zákazníka?

Předdefinované šablony jsou efektivní a rychlou cestou ke cloudu, ale také k základnímu kroku vystavění konvergované infrastruktury, tedy jakéhosi srdce datového cloudového centra. Zákazníkovi jsme schopni v rámci jeho projektu představit různé varianty vyzkoušených technologických šablon, které jsou otestovány v laboratořích, popsány v detailních implementačních manuálech a připraveny k nasazení.

Kompletní vybudování cloudu včetně přenastavení vnitřních operačních modelů organizace je poměrně dlouhodobá záležitost, avšak samotné nasazení EMC Hybrid Cloudu je otázkou jen několika týdnů, a to právě díky předpřipraveným šablonám. V EMC laboratořích naši odborníci vyvíjeli a testovali všechny varianty šablon (frameworks) desítky tisíc hodin. Našim zákazníkům přesto říkám, že je rozdíl mezi tím, cloud si koupit, a cloud dělat. Osobně si myslím, že se dají koupit nástroje na to, cloud dělat, ale popud ke změně musí přijít zevnitř organizace.

Nejmodernější zálohovací systémy využívají rychlé technologie flash místo hard disků. Jaký je o ně v tuto chvíli zájem zákazníků? Přeci jen v minulosti byl spíše opatrnický - vzhledem k poměru cena/výkon těchto zařízení...

Myslím si, že vývoj v oblasti all flashových technologií je tak rychlý, že zažitá představa vysoké ceny již dnes není namístě a poměr ceny a výkonu vychází v projektech, které se zákazníky řešíme, velmi příznivě. Například VDI (Virtual Desktop Infrastructure) projekty jsou typickým příkladem pozicování XtremIO, tedy EMC all flash pole, při kterém zákazníkovi nabízíme nejlepší poměr ceny a výkonu při srovnání s klasickým diskovým polem.

V oblasti flashe vidím obrovský boom nejen na globálním, ale i na lokálním trhu a věřím, že našim zákazníkům pomůže XtremIO ušetřit náklady na provoz a management například v konsolidačních projektech.

Jaké další trendy podle vás výrazně ovlivní trh ekosystémů pro ukládání dat? Jak velkou roli bude hrát například oblast internetu věcí?

Internet věcí znamená přechod na čtvrtou platformu, tedy nativní komunikaci různých zařízení mezi sebou navzájem. Možná se zdá, že se stále ještě jedná o dotyk vzdálené budoucnosti, nicméně si myslím, že internet věcí je již v tuto chvíli velkou příležitostí, a věřím, že příležitostí pro EMC. Objem dat a rychlost jejich nárůstu s sebou ve čtvrté platformě ponesou obrovské nároky na oblast ukládání dat, archivaci, dostupnost, distribuci a samozřejmě následnou analýzu.

V současné době se dotýkáme projektů, které řeší přechod z druhé, čistě infrastrukturní platformy do světa plné mobility včetně BYOD (Bring Your Own Device) a aplikační svobody.

Vnímám sílu zahraničních technologických start up společností a věřím, že takové společnosti budou vznikat i na lokálním trhu - myslím tím nové firmy, které budou svůj business budovat právě v oblasti internetu věcí. Jedním z příkladů za všechny je směr, kterým se vydává americká automobilka Tesla, s níž má EMC již nyní intenzivní spolupráci.