Radnice zpříjemnila podnikatelské prostředí například tím, že zatočila s hazardem. V současné době tak v Praze 2 už většina heren skončila. Poslední desítky by měly zavřít do několika měsíců.

"Když u nás někdo začne podnikat, má jistotu, že vedle jeho obchodu nevznikne herna," vysvětluje starostka, která zároveň uznává, že tímto krokem přijde obecní kasa o část peněz. "Doufáme ale, že se nám to vrátí," věří Černochová. "Pro podnikatele je důležité, že jim nikdo nevykrade auto, protože vedle v herně prohrál svoje peníze," dodává.

Radnice Prahy 2 se ale snaží zdejší firmy a živnostníky také propagovat. Zhruba před měsícem na svém webovém portálu například připravila interaktivní mapu, v níž jsou k nalezení všechny místní obchody a provozovatelé služeb. "Každý si tam může najít třeba nejbližší prodejnu se zdravou výživou," popisuje fungování aplikace Černochová.

Prvenství si Praha 2 zasloužila také díky dobře fungujícímu úřadu. V celkovém přístupu veřejné správy k podnikání a občanům se městská část umístila na prvním místě. Podle Černochové úřad funguje hlavně díky tomu, že se v něm zásadním způsobem nemění úředníci. Většina jich na tamní radnici pracuje přes 10 let. "Díky stálému politickému vedení tu nedochází každé čtyři roky k personálním čistkám," dodává Černochová, jež Praze 2 vládne s dvouletou přestávkou od roku 2006. Její mateřská partaj, Občanská demokratická strana, řídí městskou část dokonce 20 let.

Díky otevřenému přístupu radnice putovala první cena srovnávacího výzkumu Město pro byznys za kraj Středočeský také do Mnichova Hradiště. Například úředníci živnostenského odboru jsou firmám a živnostníkům k dispozici každý pracovní den. "Servis ale poskytujeme podnikatelům i bez ohledu na oficiální úřední hodiny," chlubí se nově zvolený starosta Ondřej Lochman, který chce v budoucnosti radnici pro veřejnost otevřít ještě více. Od příštího roku plánuje například zavést registr podnikatelů, kteří se chtějí ucházet o městské zakázky. "Všem firmám, které se zaregistrují, pak na e-mail přijde upozornění, že jsme vypsali zakázku. Nikomu tak nic neuteče," přibližuje své plány začínající starosta.

Radnice v minulosti také přívětivě nastavovala místní poplatky. Například daň z nemovitosti je v Mnichově Hradišti nejnižší v celém Středočeském kraji. "Aby radnice nebyla občanům a firmám na obtíž, nesmí zbytečně překážet," shrnuje dosavadní přístup obce Lochman. Pro podnikatele může být výhodou také fakt, že Mnichovo Hradiště má dobrou dopravní obslužnost. Nachází se totiž na komunikační tepně mezi Prahou a Libercem.

Anketu Město pro byznys vyhlašuje týdeník Ekonom, partnerem je společnost Škoda Transportation, odborným garantem CRIF - Czech Credit Bureau a zpracovatelem šetření agentura Datank.

 


V Mnichově Hradišti cenu převzali (zleva) starosta Ondřej Lochman, bývalý starosta Arnošt Vajzr a místostarosta Jan Bína.

Související