Švédská centrální banka snížila v úterý základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na nula procent, což je nové rekordní minimum. Domácí ekonomika je podle ní v relativně dobrém stavu, ale inflace je příliš nízká.

Zpřísnění měnové politiky přitom Sveriges Riksbank neplánuje dříve než v polovině roku 2016. Úterní sdělení poslalo švédskou korunu na čtyřleté minimum k dolaru a čtyřměsíční minimum k euru.

Švédsko se podobně jako sousední eurozóna potýká s dlouhodobě nízkou inflací. Ta již několik let zůstává pod dvouprocentním cílem stanoveným centrální bankou. Od začátku roku stouply spotřebitelské ceny v meziročním srovnání jen v jediném měsíci, ačkoli se objevily náznaky, že švédská ekonomika se zvedá. V září klesly spotřebitelské ceny meziročně o 0,4 procenta.

"Švédská ekonomika je relativně silná a ekonomická aktivita se dál zlepšuje. Inflace je ale příliš nízká," uvedla podle agentury Reuters centrální banka v prohlášení. Riksbank snižovala sazby od konce roku 2011, když se ukázalo, že krize v Evropě bude delší, než se původně myslelo, a zasáhne švédský vývoz.

Riksbank nyní odhaduje, že švédská ekonomika letos stoupne o 1,9 procenta a v příštím roce o 2,7 procenta. Ekonomickou stabilitu by ale v dlouhodobějším horizontu mohly zasáhnout rostoucí zadlužení domácností a zvyšující se ceny nemovitostí, podotkl Reuters.

Související