Herní automaty zcela zmizí z restaurací a čerpacích pump, počítá s tím návrh nového zákona o hazardních hrách. Místo ministerstva financí by je měla nově povolovat celní správa. Ve čtvrtek to oznámil náměstek ministra financí Ondřej Závodný, pod nějž tato oblast spadá. Vzniknout by měl i registr hráčů. Povolení k umístění hry bude podle návrhu ve výhradní pravomoci příslušné obce, na jejímž území má být hazardní hra provozována.

V současnosti mohou být hazardní hry ve čtyřech typech provozů - v sázkových kancelářích, hernách, kasinech a provozovnách se zvláštním režimem, jako jsou například restaurace, bary či čerpací stanice. "Nový zákon počítá s tím, že zůstanou pouze sázkové kanceláře, kasina a herny. Provozovny se zvláštním režimem bychom rádi zrušili. Vážou totiž na sebe největší patologické dopady," prohlásil Závodský.

Herna by měla mít 10 až 30 herních zařízení, v kasinu jich bude více než 30, přičemž na každých 10 automatů bude muset provozovatel kasina zřídit stůl s takzvaným živým hraním.

Omezen by měl být také počet provozoven v jednotlivých regionech. "Herny a kasina budou navázány na určitý počet obyvatel obce i regionu. V obcích s méně než 5000 obyvateli bude pouze jedna herna," doplnil Závodský s tím, že kasino bude limitováno 40 tisíci obyvateli.

Ministerstvo financí chce také zákonem zřídit centrální monitorovací systém a registr hráčů. "Požadujeme, aby bylo znemožněno hrát osobám, které podle společenských konvencí hrát nemohou. Typicky jde například o člověka, který se podrobil léčbě závislosti. Takového by technické zařízení k tomu nemělo pustit," uvedl Závodský. Sázky a hazard bude zapovězen také osobám mladším 18 let.

Centrální systém má státu umožnit mít on-line přehled o sázkách a hrách na všech typech zařízení. Důležitý bude také proto, že ministerstvo chce nastavit limit, který bude moci jednotlivý hráč prosázet. "Pracujeme s částkou tisíc korun za hodinu, měsíčně by to však bylo maximálně 20 tisíc korun, což zhruba odpovídá jedné mzdě," řekl Závodský. Limit by neplatil pro takzvané živé hry.

Reakcí na řízení Evropské komise proti České republice je povolení internetového sázení společnostem se sídlem v některé zemi EU. Nyní ho mohou provozovat pouze takové, které mají zřízené sídlo na území České republiky. "Právě na internetu dochází k únikům na daních. Podle NKÚ je to 600 milionů korun ročně, my odhadujeme roční únik dokonce přes jednu miliardu korun," podotkl ministr financí Andrej Babiš.

Změny však čekají také oblast státní správy a samosprávy. "Gesci ohledně povolování a dozoru převezme celní správa. Bude oslabena funkce ministerstva financí v základní roli a zůstane mu pouze dozor v této oblasti a schvalování zcela nových her a nových hazardních trendů na území ČR," přiblížil další novinku Závodský, podle nějž by se tak resort nově nezabýval vydáváním desítek tisíc jednotlivých povolení pro konkrétní zařízení.

Výraznější slovo dostanou i jednotlivá města a obce. "Přenesení části rozhodovací pravomoci v rámci veřejné správy na nižší instance zaručuje efektivnější a optimálnější regulaci, neboť právě obce, na rozdíl od ústředního orgánu státní správy, znají nejlépe místní poměry, kterých se provoz hazardní hry může dotknout," poznamenal Babiš a dodal, že obce zároveň budou moci plošně vyloučit všechny druhy technických a živých her z celého svého území.

Návrh zákona nyní ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Měl by platit od 1. ledna 2016. Součástí připravované legislativy k hazardu je také nový zákon o daních z hazardu. Konkrétní daňové sazby chce ministerstvo financí představit do konce letošního roku, nyní stále monitoruje situaci v okolních zemích.

Hazard v Česku je velmi lukrativní byznys. Podle statistik ministerstva financí Češi loni vsadili 123,9 miliardy korun. Nejvíce z toho, 51,4 miliardy korun, připadlo na interaktivní videoloterijní terminály. Z celkové výše prosázených sázek se hráčům na výhrách vrátilo 95,3 miliardy korun, reálně tak sázkaři a gambleři přišli o 28,6 miliardy korun. Jen ve videoloterijních terminálech zůstalo přes 14 miliard korun. Do veřejných rozpočtů hazardní firmy loni odvedly kolem osmi miliard korun.

Autoři studie Psychiatrického centra Praha pak v aktuální studii uvedli, že česká společnost ročně na boj s následky hazardu vydá 14 až 16 miliard korun, dvě až pět miliard by se dalo ušetřit účinnou regulací "tvrdého hazardu", informují Lidové noviny.