Severní Korea údajně dokončila rozsáhlou přestavbu svého hlavního odpaliště raket, která jí umožní odpalování větších raket s delším doletem. Informoval o tom ve čtvrtek americko-korejský institut při Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru.

KLDR, jež podléhá sankcím OSN kvůli svým raketovým a jaderným testům z minulosti, pravidelně vypouští rakety a další střely krátkého doletu do moře východně i západně od svých břehů.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un má zdravotní potíže, přiznala KLDR - čtěte ZDE

"Komerční satelitní snímky ukazují, že Severní Korea dokončila práce na vylepšení své základny Sohe určené pro odpalování raket," píše se na webových stránkách 38 North, které patří uvedenému institutu.

Ze základny Sohe, jež se nachází při pobřeží na severozápadě země nedaleko hranic s Čínou, vynesla v prosinci 2012 severokorejská raketa dlouhého doletu Unha-3 na oběžnou dráhu pozorovací družici. Západ tento krok odsoudil jako zakázaný test severokorejských raketových zbrojních technologií.

"Klíčovou součástí přestavby byla modernizace již existující odpalovací rampy, která v budoucnu umožní odpalovat rakety větší, než je nosná raketa Unha-3," uvedl institut.

Stavební práce na odpališti trvaly několik měsíců a nyní je Pchjongjang technicky připraven vyslat další raketu dlouhého doletu.

"Pokud by v Pchjongjangu takové rozhodnutí padlo - o čemž nemáme důkazy, že by se tak stalo -, mohla by být raketa vypuštěna do konce roku 2014," konstatuje se ve zprávě na stránkách 38 North. "KLDR údajně vyvíjí podstatně větší raketu, ale potrvá přinejmenším ještě několik let, než bude akceschopná," podotýká zpráva. Z odpaliště Sohe nicméně může odstartovat další raketa Unha, dodává institut.

Severní Korea opakovaně hrozí Jižní Koreji a Spojeným státům jadernými útoky, podle expertů ale zatím není schopna zmenšit své jaderné hlavice tak, aby je mohla nasadit na stávající rakety.