První v ruštině na ostrově Rhodos na konferenci Dialog civilizací, kde je tradičním hostem a již vede šéf ruských železnic, ministr dopravy, Putinův blízký přítel a někdejší kolega z KGB Vladimir Jakunin. Mimochodem muž, který je v rámci sankcí na "blacklistu" USA a Austrálie (pravda, nikoli EU).

Druhý pohovořil na konferenci v Bělehradu v angličtině pro britský týdeník Spectator. Oba mužové se každý po svém vyjádřili i k evropským sankcím proti Rusku, označili je za zbytečné a vyzvali k jejich zrušení.

U Václava Klause se jeho rusofilství už nikdo nediví. Upřímně řečeno, Klaus má sice své místo v dějinách, ale už je soukromá osoba a časy, kdy byl respektovanou (politickou) osobností, jsou dávno pryč. Touha být nadále viděn a slyšen ale trvá a vede mimo jiné k tomu, že přijímá i pozvání do pořadu typu talkshow Richarda Genzera a Michala Suchánka.

Pohovořit se známým britským týdeníkem byla pro něj jistě velká satisfakce. Tím spíš, že autor textu byl zjevně Klausem okouzlen (viz mj. závěr článku, cituji: "Václav Klaus je jiný. je to jako návrat do doby, kdy si naši politici dokázali stát za svým a nebáli se říkat, co si myslí. Doufejme, že se neukáže, že je to poslední skutečný politik.")

S Milošem Zemanem je to o dost horší. Není to už (bohužel) penzista na Vysočině, ale úřadující prezident. Svými názory jde přímo proti proudu Evropské unie a NATO a nakonec i proti "své" vládě, která pro sankce také hlasovala.

Je zároveň ze zákona adresátem zpráv tajných služeb. Taková Bezpečnostní informační služba už řadu let ve veřejně dostupných výročních zprávách opakuje, že zájem ruských tajných služeb o českou politiku či energetický sektor a další odvětví je enormní. A to netušíme, co všechno píše do zpráv tajných...

Na Hradě se Zeman obklopil (lépe řečeno jej obklopili) lidé zjevně napojení na Rusko, jeho kancléř stále nemá bezpečnostní prověrku a poradce Martin Nejedlý - soudě podle tajností kolem svého životopisu - nedokáže asi vysvětlit, kde a čím se ve svém "minulém životě" zabýval. Že by nějaká přípravka v Rusku?

Každý má právo na svůj názor. Zeman i Klaus. Právo veřejnosti je říkat, že se za takové (ex)prezidenty stydí.

Související