Celý život se snažím nahlížet na všechno kolem sebe v širším kontextu, a nikoli pouze sobeckým pohledem přepočteným na svůj vlastní prospěch. Také proto jsem nějaký čas od zahájení intervencí centrální banky proti koruně nereagoval. Poslouchal jsem argumenty, kterých se na obou stranách sešlo opravdu hodně. Překvapivě nejméně trumfů měla připravených sama ČNB.

Postupná a spíše nahodilá konstrukce argumentů z úst našich hlavních bankéřů mě nakonec pouze utvrdila v názoru, že oslabení koruny neprospělo nikomu a ničemu. Teprve nyní jsem se vrátil k vlastnímu úhlu pohledu. Jsem občan České republiky, majitel velké silné společnosti a také otec rodiny. I na můj každodenní život kroky ČNB významně dopadly.

Jako občan státu, který je členem Evropské unie, nemohu mít radost, že přes proklamace bankovní rady ČNB u nás nezaměstnanost neklesá a neroste slibovaný vývoz našeho zboží do zahraničí. Jako majitel jednoho z největších dodavatelů energií mě trápí, že moje firma jen za několik měsíců loňského roku ztratila kvůli znehodnocování koruny mnoho peněz, které jsme mohli investovat do služeb pro zákazníky.

Jako hlavní argument ČNB tvrdí, že oslabení koruny pomůže konkurenceschopnosti domácího zboží na evropských trzích. Znám hodně kolegů podnikatelů a drtivá většina z nich na devalvaci koruny nic pozitivního nevidí. I ti, kteří zboží vyvážejí, musejí často zařízení či materiál dovážet.

My, kteří nakupujeme na trzích za eura, vidíme nejlépe, že všechny strategické suroviny mohly být levnější. Navíc většina velkých tuzemských firem dávno účtuje a platí v eurech, takže je oslabení koruny prakticky minulo. Těch ryze "korunových" firem je jen poskrovnu. Takže nevím, jestli pomoc řádově několika podnikům stála za to, že celý národ vůči zahraničí prakticky ze dne na den zchudl.

Bankovní rada tvrdí, že její útoky na korunu přivedly domácnosti zpět k českému zboží. To už tady jeden režim taky dokázal. Prostě nám jiné zboží nedal nebo ho nepřiměřeně zdražil. Bylo to snad pozitivní?

Nedostatečná komunikace provázející 10procentní devalvaci koruny přinesla řadu spikleneckých teorií včetně kritiky prezidenta Zemana, že ČNB brání přijetí eura. Bankovní rada by měla urychleně před občany prokázat pozitivní vliv intervencí, nebo je okamžitě ukončit. Osobně si myslím, že bychom si měli vzít příklad ze Slovenska a rychle se naší nestabilní koruny zbavit a pravomoci ČNB omezit.