Názor podnikatelů není jednotný, i když v anketě Ekonomu na téma lepšího výběru daní Babiš docela uspěl. Například majitel společnosti Jablotron Dalibor Dědek tvrdí, že není možné aby ti, co daně platí, dotovali jiné, kteří se tomu vyhýbají.

Na druhou stranu zazněly pochybnosti i připomínka, že šéf hnutí ANO 2011 sliboval hlavně úspory výdajů. A jednatelka společnosti TCC online Barbora Daňková soudí, že miliardy nejsou nějaký králík v klobouku, aby šly rychle vyčarovat.

Babišovo ministerstvo v každém případě plánuje hledat nové příjmy přes elektronickou evidenci tržeb smrtelně vážně. O něco se sice opozdí, ale od počátku roku 2016 chce spustit on-line evidenci tržeb po chorvatském vzoru. A nejen ji. Machinace s DPH má ve stejnou chvíli za pomoci počítače omezit i obchodní komorou odmítané párování faktur a na cestě je i novela umožňující berním úředníkům snadněji zdanit nelegální zisky.

Pokud to vše začne fungovat, narostou podle resortních expertů příjmy státu z DPH, spotřebních daní a daně z příjmů prý až o 30 miliard korun ročně.

Jenomže něco podobného už tady bylo. V roce 2005 vláda v čele s ČSSD nechala prohlasovat zákon o registračních pokladnách, avšak za nové politické konstelace a po hlasitých protestech nespokojených podnikatelů od něj politici nakonec ustoupili.

Odpor části byznysu a zejména početných živnostníků a jejich zájmových svazů lze čekat i nyní. Zavedení on-line registrace tržeb totiž podle odhadů Davida Šejcha, předsedy Unie malých a středních podniků ČR, přijde podnikatele na 2,5 miliardy korun.

Peníze budou muset utratit za potřebné technologické a softwarové vybavení. Náklady by navíc mohly narůst, pokud nový systém bude vyžadovat evidenci skladových zásob.

Jak to celé dopadne, naznačí už brzo výsledky hnutí ANO 2011 v podzimních volbách. Odliv hlasů, zejména od liberálních voličů, by tyto plány mohl zastavit.

obalka Ekonom 2014 36Více o plánu Andreje Babiše zlepšit výběr daní najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související