Obsah SJM, tedy vymezení, které věci jsou jeho součástí, zásadních změn nedoznal. Došlo jen k několika drobnějším, k nimž patří například pravidlo, že zisk z výhradního majetku je součástí SJM, další novinkou je valorizace vnosů či možnost darovat do SJM.

Více emocí však vzbuzuje možnost postihu SJM v exekuci. Je pravdou, že nová úprava umožňuje nařídit exekuci SJM pro dluhy, který měl jeden z manželů již před manželstvím. Je ale nutné dodat, že skutečně postihnout lze pouze tu část majetku, jež by v případě vypořádání SJM připadla tomu z manželů, který je dlužníkem.

Zjednodušeně řečeno tak manžel, jenž nic nedluží, nemůže přijít o svoji část SJM. Jiná situace ovšem nastává, pokud i dluhy samotné jsou součástí SJM; v takovém případě ho samozřejmě půjde postihnout celé.

Výše uvedené popisuje tzv. zákonný režim SJM. To ovšem lze i nadále upravit smluvně. Nová úprava dokonce umožňuje zveřejnění takových smluv v seznamu vedeném notářskou komorou. V takovém případě je smluvní úprava SJM účinná vůči třetím osobám (tedy věřitelům), zatímco nezveřejněné smlouvy by musely být třetím osobám prokazatelně známy.

Související novinka se týká tzv. rodinné domácnosti: k nakládání s bytem nebo domem, ve kterém se tato nachází, se vyžaduje souhlas druhého manžela i v případě, že právo k tomuto bytu či domu má pouze jeden z manželů.

Linda Čechová
advokátka KPMG Legal

 

Archiv sloupků: Ekonom.cz/rekodifikace

Související