První část oněch urgentních změn občanského zákoníku, které v rychlosti připravuje ministerstvo spravedlnosti, je na světě. Zatím v pracovní verzi.

Hlavní autor původní verze kodexu Karel Eliáš tráví poslední srpnové dny tím, že novinky, které zejména podle prvního náměstka ministryně spravedlnosti Roberta Pelikána a jeho poradce Petra Čecha nesnesou odkladu, připomínkuje. Obdivuji, že do toho má ještě chuť.

Ministerští legislativci návrhy změn dopisovali v Krkonoších v Přední Labské. Své návrhy konzultovali s expertní komisí, kterou sestavili ze čtyř sice velmi respektovaných, ale přitom do prostředí nového občanského zákoníku ne úplně se hodících expertů.

Tak tedy, Jan Dědič je profesorem obchodního práva a působí na VŠE. Ivana Štenglová je docentkou obchodního práva a působí na katedře obchodního práva pražské právnické fakulty. Irena Pelikánová je profesorkou obchodního práva a vedle svého angažmá u evropského Tribunálu působí na stejné katedře. Mimochodem je také matkou prvního náměstka Roberta Pelikána. Ostatně i on, stejně jako Petr Čech, působí na téže katedře. Odborníkem na občanská práva je tak mezi experty pouze soudce Nejvyššího soudu Ljubomír Drápal.

Je to docela zvláštní. Stejně jako lékaři nemohou operovat cokoliv, protože to prostě nezvládnou, nerozumějí všemu ani právníci. Na druhou stranu, přece jen i Karel Eliáš je profesorem obchodního práva. Zákoník ale psal přes 10 let, a tak měl čas docela dost studovat.

Podle všeho se první změny dotknou hlavně občanského kodexu. Zákon o obchodních korporacích se nechává spíše stranou, stejně jako tuny doprovodné legislativy. Aby kvůli tomu nevznikl jen chaos. Nikdo nebude vědět, co platilo dříve, co později, a jestli někdy vůbec něco platilo.

Související