Velmi sofistikovaných a skvěle vyargumentovaných. Jako kolega Honza Januš, právník a šéfredaktor Právního rádce, když dělal anketu do svého měsíčníku. Právo je totiž velmi specifická disciplína.

Jediné, na čem se všichni právníci shodnou, je, že záleží na výkladu. Což je patrně něco, jako když vám meteorolog řekne, že zítra bude slunečno, místy oblačno, občas déšť a možná i sníh. Takže když se teď rozběhla odborná debata právníků, zda čerstvý zákoník překopat teď, či později, více, či méně, zda jsou některé paragrafy napsané špatně, zda je to jasné již nyní, nebo to ukáže až praxe, my laici můžeme jen nevěřícně zírat.

Kvůli nové normě měnily listiny všechny firmy a družstva. To jsou statisíce organizací. Platily právníkům za školení či publikace. Čas na to všichni měli do konce června. Týdeník Ekonom se nyní pokusil obří byznys, který novinka přinesla, zmapovat. Jde o miliardy korun. Do kapes právníků.

A teď se dozvídáme od nové vlády, že vše bylo zbytečně? Že se vše bude opět měnit, budou další školení a publikace? Tak si lepší svět představují snad jen právníci. Nic ve zlém, Honzo.

 

Hezké čtení přeje

Dalibor Martínek, šéfredaktor

Související