Hned na úvod zasadil diplomatické setkání do zajímavého kontextu na svém Twitteru viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar: "Vládni podpora ekonomické diplomacie v praxi: na setkání velvyslanců letos nevystoupí nikdo z exportérů, nebyli pozváni. Good job!"

Což je asi sdělení, které ministerstvo zahraničí takzvaně neretweetne. I když by pár let poté, co se fenomén Twitter začal šířit, světem konečně mohlo. V úterý totiž ministerstvo zahraničí začalo poprvé twítovat - v češtině i angličtině. Vítaný krok do 21. století.

Ale zpět k diplomatickému dýchánku. Ne, že by exportéři měli dveře do Černínského paláce trvale zavřeny, ale na tuhle poradu snad opravdu mohli aspoň symbolicky nahlédnout. Podporovat český export bez exportérů, to je přeci jen trochu nonsens.

A že se kolem podpory exportu letos hodně děje. Zdá se, že skončila hloupá přetahovaná mezi ministerstvem zahraničí a průmyslu, kdo že má být ten hlavní proexportní lídr. Skončil podivný experiment se sloučení agentur CzechTrade a CzechInvest (i když ten kdovíproč zůstává už čtvrtý měsíc bez řádného generálního ředitele).

Na příkladu Ruska se ukazuje, že idea prioritních zemí má svoje reálněpolitické limity, vláda na ní ale zatím trvá. Mezitím úpěnlivě oprašuje vztahy s Čínou. Paralelně se setkáním velvyslanců se na Hradě odehraje velkolepé Čínské investiční fórum... Hledají se nová exportní teritoria, otevírají se nová zahraniční proexportní zastoupení.

Věřme, že o tom někdo z politiků se skutečnými živými exportéry a se zástupci firem mluví, zajímá se o jejich názory, zkušenosti, potřeby... Příští rok by tak na diplomatické setkání mohli za průmysl a exportéry pozvat symbolicky třeba zmíněného Radka Špicara. Jistě to příští rok na Twitteru ocení. A "zamini" to pak radostně retwítne.

Související