Nastala první sezóna dovolených, které se řídí novým zákonem. Více než třicet procent Čechů začalo pociťovat změny, když si objednávali dovolenou pod taktovkou nového občanského zákoníku. Podle advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa jich totiž právě třetina na dovolenou vyráží.

Nový občanský zákoník říká, že smlouva o zájezdu nemusí být uzavřena v písemné formě. Do oblasti cestovního ruchu tak přichází změna. Zájezd si každý může zařídit přímo přes internet, aniž by cokoli vlastnoručně podepsal. To s sebou přináší i omyly těch, kteří žádnou smlouvu uzavřít nezamýšleli.

Zákazníky tak varují sdružení na ochranu spotřebitele. Stačí malá nepozornost, jedno kliknutí navíc a smlouva je uzavřena. Kanceláři tak vzniká nárok na zaplacení ceny zájezdu. „Jestliže při potvrzení objednávky spotřebitel odsouhlasí políčko typu "závazně objednávám", lze plnění smlouvy, a tedy i povinnost platby, právně vymáhat,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Následuje pak rušení zájezdu a storno poplatky. „Někdy se sice podaří případ vyřešit díky dobré vůli pořadatele zájezdu, ale není to pravidlem,“ uvádí Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se