V přehledu 30 největších emitentů skleníkových plynů dominují německé, polské a britské uhelné elektrárny. Po dvou zástupcích zde mají Italové a Řekové, po jednom Estonci, Nizozemci, Španělé a Portugalci.

Prvenství drží hnědouhelná elektrárna Belchatów ve středním Polsku, která za loňský rok stihla vypustit do ovzduší 37,2 milionu tun oxidu uhličitého.

Jak to v podobných případech bývá, zpráva "Europe´s Dirty 30" (pro zájemce zde: http://awsassets.panda.org/downloads/dirty_30_report_finale.pdf) přináší z českého pohledu dobrou i špatnou zprávu.

Pozitivně se projevila modernizace uhelných bloků, navyšování výkonu jaderných elektráren, ale také investice do obnovitelných zdrojů. Výsledek je, že pálíme méně hnědého uhlí a podíl tuzemska na vypouštění skleníkových plynů klesá.

Z přiložené mapy se zdá, že Česko naopak doplácí na "import" emisí od severních sousedů.

Prakticky na dohled od českých hranic se nacházejí čtyři obří zdroje znečištění - elektrárny Boxberg a Schwarze Pumpe v lužické pánvi a elektrárny Turów a Rybnik na samém jihu Polska.

Současně je třeba dodat, že české elektrárny nevypadly z třicítky největších znečišťovatelů v Evropské unii náhodou. Tři bloky v Prunéřově jsou nyní odstavené kvůli rekonstrukci, bloky v Počeradech jedou na nižší výkon, protože jim uhlobaron Pavel Tykač zdražil dodávky paliva.

Nelze tedy vyloučit, že se český zástupce do TOP30 časem vrátí.

Související