Ruské ministerstvo obrany v pondělí jako padělky odmítlo snímky, které podle amerických diplomatů svědčí o palbě ruských baterií na pozice ukrajinské armády na východě země. Pravost záběrů prý nelze ověřit.

"Již pro nikoho není tajemstvím, že všechny podobné padělky připravuje skupina amerických poradců působících v kyjevském sídle (ukrajinské tajné služby) SBU, kterým velí generál Randy Kee," řekl agentuře Itar-Tass mluvčí ruského ministerstva obrany, generál Igor Konašenkov.

Pravost snímků kvůli nízkému rozlišení nelze ověřit, uvedl mluvčí. Odhadl, že jde nejspíše o součást "propagandistického kolotoče", kdy se podobné snímky nejprve objeví v ukrajinských médiích, pak jim Washington dodá oficiální punc a nakonec se vrátí do ukrajinských novin jako "objektivní důkazy".

Ministerstvo zahraničí Spojených států v neděli zveřejnilo snímky, které podle něj ukazují, že Rusko uplynulý týden střílelo rakety a dělostřelecké granáty na cíle na východě Ukrajiny ležící až více než 11 kilometrů od hranic. Na záběrech jsou podle vysvětlení ministerstva patrné stopy, odkud byly rakety vystřeleny, a také krátery, kam dopadly. Snímky podle agentury AP poskytl speciální představitel amerického prezidenta pro výzvědné služby.

Zveřejněné čtyřstránkové sdělení ministerstva uvádí, že obrázky se týkají útoků provedených mezi 21. a 26. červencem, tedy po 17. červenci, kdy došlo podle všech informací k sestřelení malajsijského letadla na východě Ukrajiny. Na jednom ze snímku je prý vidět, že rakety byly vypáleny z Ruska a dopadly více než 11 kilometrů v hloubi ukrajinského území. Na dvou jsou podle ministerstva vidět ruské baterie umístěné na ruském území - na jednom je skupina raketometů a na druhém houfnice. Patrné jsou i krátery na ukrajinském území v blízkosti vojenských pozic.

Zveřejnění snímků je součástí tažení americké administrativy proti Rusku, které Washington považuje za zodpovědné za dění na sousední Ukrajině, poznamenala agentura AP. Informace o přeshraniční střelbě by mohly pomoci přesvědčit evropské spojence USA, aby vůči Moskvě přijaly přísnější sankce.

Americké zpravodajské služby před pár dny oznámily, že nemají důkazy o přímém zapojení Ruska do zřícení malajsijského letadla na východě Ukrajiny. Nejpravděpodobnější ale je, že letadlo sestřelili "omylem" proruští povstalci, uvedly. Moskva jakýkoli podíl na pádu letounu popírá. Američtí představitelé se nechali slyšet, že stále ještě na 100 procent nevědí, kdo raketu na letadlo vypálil a zda u toho nebyli přítomní i nějací ruští důstojníci