Plánujete letos kupovat nový majetek, a to jak movitý, tak nemovitý? Mějte se na pozoru, abyste se s nabývanou věcí zároveň nestali dlužníkem všech dluhů, které s ní souvisejí. Nový občanský zákoník totiž přináší důležité novinky.

Při nabývání majetku zapsaného ve veřejném seznamu (typicky nemovitost) zákon nově stanoví, že na nabyvatele přejde i zapsané zástavní právo nebo jiná jistota váznoucí na věci, tedy i dluh zajištěný jistotou. Takto například přejde i povinnost splatit úvěr prodávajícího, z něhož byla nemovitost pořízena. Prodávající pak může písemně vyzvat svého věřitele, aby místo něho přijal nabyvatele jako nového dlužníka. Pokud věřitel neprotestuje, platí, že souhlasí. Úvěrová praxe se však při koupi nemovitostí v tomto ohledu liší. Kupující vždy financuje nemovitost svým úvěrem. Pokud tedy úvěr kupující přebírat nemá, musí se na to myslet v úvěrové dokumentaci a výše uvedenou úpravu vyloučit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.