Pokud se schválí na konci roku s tím, že budou platit již od 1. ledna roku následujícího, znamená to velkou míru nejistoty a nemožnost se na změnu připravit a enormní zátěž pro firmy a podnikatele.

Aktuálním příkladem takové život komplikující změny mohou být proměny v zaměstnaneckých benefitech. Současné znění zákona o daních z příjmů počítá s tím, že od roku 2015 bude na benefity typu školky, vzdělávání, sport, kultura nebo rekreace zaveden limit deset tisíc ročně.

Firmy by to jednoznačně vedlo k přehodnocení celého systému zaměstnaneckých výhod. Málokterý zaměstnavatel by si mohl dovolit poskytovat je v nezměněné podobě, pokud by se od ledna kvůli vyšším pojistným odvodům zdražily o třetinu. Dnes nejsou přitom tyto benefity, kromě rekreace, omezeny žádným limitem.

Jde o ukázku dalšího nesystémového opatření. Výjimku z výjimky zavedenou už za vlády Petra Nečase, která mění systém, jenž existoval od roku 1993. Je zaběhnutý, srozumitelný a personalisty využívaný. Tato změna by navíc pro český rozpočet nepředstavovala finanční výnos, protože omezení by mělo dominový efekt na školky, divadla, lázně nebo sportovní zařízení.

Ty by získaly méně příjmů, odvedly menší DPH, menší daň ze zisku, zaměstnávaly méně osob a odvedly méně na daních z mezd a pojistném. Nicméně již je na stole návrh novely, která režim zaměstnaneckých benefitů opět upravuje. Jaký bude její konečný osud, zůstává stále otázkou. Je dost možné, že odpověď přijde někdy v prosinci...

Nicméně nezůstávejme jen u novel a očekávaných změn. Podniky neřeší "jen" daně, ale i nové právní úpravy, zejména nový zákon o obchodních korporacích a nový občanský zákoník. Některé instituty jsou zcela nové a neexistuje žádné vodítko, jak je uchopit. Tyto nejasnosti se pak odrážejí i v daňové oblasti, která na novelizaci musela nutně reagovat.

Jako nejproblematičtější se jeví oblast nemovitostí z pohledu DPH. V případě pronájmu nebo prodeje nemovitosti není jasné, zda a jaká DPH se má použít na stavbu, na zastavěný pozemek a na ostatní pozemky. Ale protože jsme již v polovině roku, situace se trochu usadila - státní správa například vydala některá interpretační stanoviska. Oblast nemovitostí ale stále není možné považovat z daňového pohledu za kompletně vyřešenou.

Existují i další oblasti, které se musejí "dovyjasnit". Konkrétním příkladem jsou takzvané svěřenské fondy. Jedná se o nový institut, který jsme odkoukali z Kanady. Podstatou svěřenského fondu je správa cizího majetku, kdy zakladatel svěří část svého majetku správci, aby ho za určitým účelem spravoval. Tento nový institut byl a někdy stále je propagovaný tak, že svému zakladateli poskytne ochranu majetku a nízkou míru zdanění.

O nízké, respektive nějak výhodné míře zdanění ale nemůže být řeč. Podle dříve vydaného stanoviska Generálního finančního ředitelství bude svěřenský fond takzvanou "průhlednou entitou". To v praxi znamená, že výnosy fondu by měly být přičteny osobě, která je oprávněným vlastníkem prostředků svěřených do fondu, a tato osoba by je měla zdanit tak, jak by je zdanila, kdyby jí byly přijaty přímo na její vlastní účet.

Všem by zkrátka prospěla větší přehlednost, srozumitelnost a předvídatelnost daňových změn. Pokud nevíte, co bude platit od ledna, ale rozpočty na příští rok musíte mít sestaveny a schváleny nejpozději na konci října, je jasné, že přinejmenším v daňové oblasti podnikatelé a firmy moc radosti ze života nemají.

Petr Frisch
daňový poradce roku 2010,2011 a 2013

Související