Seznam v energetické branži vyvolává směs údivu a úsměvů. Na prvním místě na seznamu je totiž položka „nákup nápojů a náplní do kávovarů a nápojových automatů.“ Uznatelné nemají být ani náklady na jazykové kurzy, studium na vysokých školách a manažerská studia.

Autorkou seznamu je podle informací týdeníku Ekonom nová personální posila regulačního úřadu, kterou je manažerka Marie Čaušević. V minulých letech se její jméno objevovalo v souvislosti s kauzou údajné diskriminace, kdy nezískala přislíbené místo finanční ředitelky Pražské teplárenské. Přednost tehdy získal jiný zájemce - muž. Nyní se ujala role „zlé ženy“ na regulačním úřadě.

 

Na druhou stranu je třeba uznat, že na seznamu nákladů, jež se nesmí promítnout do cen za přenos a distribuci plynu, je řada logických položek. Lidé a firmy by přeci jen neměli ze svého hradit manažerům plynárenských podniků drahé hotely a letenky v business třídě.

Nakolik je seznam adekvátní, můžete posoudit sami (viz níže). Více o situaci na Energetickém regulačním úřadě a klesajících šancích jeho šéfky Aleny Vitáskové udržet se ve funkci po celé šestileté funkční období naleznete v aktuálním dvojčísle týdeníku Ekonom.

Neuznatelné nákladové položky v příloze k návrhu vyhlášky o regulaci pro plynárenství:

1. Nákup nápojů a náplní do kávovarů, nápojových automatů apod., pokud nesplňují podmínky pro poskytování ochranných nápojů podle Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

2. Náklady na drobné reklamní předměty v hodnotě do 500,- Kč bez DPH, které podléhají spotřební dani.

3. Náklady spojené s vydáváním vlastního časopisu regulovaného subjektu.

4. Náklady na pohonné hmoty pro soukromé účely.

5. Náklady na ztráty, vlastní technologickou spotřebu a spotřebu na pohon kompresních stanic převyšující limit povolený Úřadem.

6. Náklady na opravu a údržbu dlouhodobého hmotného majetku, který neslouží k regulované činnosti.

7. Stravné při tuzemských pracovních cestách nad výši, která je určena příslušnou vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí.

8. Stravné a kapesné při zahraničních pracovních cestách nad výši, která je každoročně určena příslušnou vyhláškou Ministerstva financí.

9. Hodnota letenek nad hodnotu v ekonomické třídě.

10. Náklady na pohoštění, občerstvení a dary.

11. Náklady na ubytování v průběhu služebních cest ve výši přesahující 2.500,- Kč za jeden pokoj a den.

12. Náklady na finanční leasing.

13. Náklady na jazykové kurzy pro zaměstnance, kteří prokazatelně nezastupují regulované subjekty vmezinárodních institucích a prokazatelně pravidelně nekomunikují se zahraničními obchodními partnery.

14. Náklady na studium na vysokých školách a manažerská studia.

15. Náklady na veškeré benefity, poskytované zaměstnancům regulovaného subjektu, jako např. stavební spoření, dovolenou, odměny při životním jubileu apod., s výjimkou příspěvků na penzijní připojištění a životní pojištění do výše 24.000,- Kč na jednoho zaměstnance a rok.

16. Provozní náklady nesouvisející s regulovanou činnosti.

17. Zůstatková cena prodaného dlouhodobého majetku.

18. Náklady na prodej materiálu.

19. Náklady na pojištění odpovědnosti členů statutárních orgánů.

20. Smluvní pokuty, pokuty a penále.

21. Náklady na poskytnuté dary.

22. Manka a škody.

23. Náklady na vyčíslený neoprávněný odběr plynu způsobení zákazníky podle § 74 energetického zákona.

24. Náklady na tvorbu a rozpouštění účetních rezerv.

25. Náklady na tvorbu a rozpouštění účetních položek k pohledávkám.

26. Náklady na tvorbu a rozpouštění účetních opravných položek k ostatním aktivům.

27. Náklady na prodané cenné papíry a vklady.

28. Náklady na kurzové ztráty.

29. Úroky z úvěrů.

30. Mimořádné náklady.

31. Daň z příjmů.

32. Další daňově neuznatelné náklady.

 

obalka Ekonom 272014Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková dlouho vyvolávala v energetické branži děs a hrůzu. V posledních měsících se situace obrací. Manažeři energetických firem se jí přestávají bát. Dnes řeší spíše to, kdy předsedkyně úřadu ve funkci skončí. Jak vypadá současná situace na regulovaném trhu s energetikou a budoucnost šéfky ERÚ? Dočtete se v aktuálním dvojčísle týdeníku Ekonom.

Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související