Často tak dochází k vyvádění zisků a daňovým únikům. Například z českých poboček, které mají produkci relativně vyšší, do zahraničí, kde se tvoří menší zisk.

Vyvádění zisků a daňové úniky nadnárodní společnosti vysvětlují tlakem mateřských finančních úřadů. Ještě nedávno neměly tuzemské kontrolní orgány s problematikou převodních cen tolik zkušeností. Dnes ale je prověřování převodních cen a přiměřenosti zisku zdaňovaného v Česku pravidelnou součástí daňových kontrol.

Zaznělo to na konferenci nazvané Novinka v oblasti převodních cen, kterou spolupořádaly PwC Česká republika a týdeník Ekonom.

Například David Borkovec, partner PwC, upozornil na iniciativu OECD, která doporučuje státům změny právních předpisů a mezinárodních smluv především v oblasti mezinárodního zdanění a převodních cen.

"Dříve trvalo roky, než OECD vydala nějaké rozhodnutí, nyní jednala o převodních cenách v řádu měsíců, což dokazuje závažnost problematiky. Od daňové správy je zřetelný trend Česko více bránit, jinak je okolní státy vysají," prohlásil Borkovec.

 

Petr Kincl z PwC Legal účastníky konference z nadnárodních firem upozornil, že pokud společnost doplatí daň z chybně vypočítaných převodních cen včetně poplatků, může to být považováno za účinnou lítost a trestní stíhání může být zastaveno.

Radim Bláha (vlevo), ředitel odboru daní z příjmů Generálního finančního ředitelství, uvedl, že stát se chystá více kontrolovat české pobočky zahraničních firem. Konferenci moderoval David Borkovec z PwC (vpravo).

 

Jiří Žežulka, zástupce generálního ředitele finanční správy, uvedl, že roční daňové úniky jsou v Česku odhadované na 40 miliard korun.

Související