Tak my to s vámi ještě zkusíme, pane správce. Známá věta, která zazní v závěru filmu Postřižiny z úst členů správní rady nymburského pivovaru, bude mít svoji reprízu také v případě společnosti ČEZ. Vše nasvědčuje tomu, že se generální ředitel Daniel Beneš ve funkci udrží i po valné hromadě svolané na 27. června, ale současně ho ministři trochu postraší.

Ministr financí Andrej Babiš a jeho lidé, kteří celkem nedávno volali po razantních personálních změnách v ČEZ, v kritice postupně ubírají. Babiš se s Danielem Benešem pravidelně setkává a zřejmě už i on podlehl přesvědčovacím schopnostem šéfa polostátní energetické skupiny.

Současně však zástupci nové vládní koalice dávají najevo četné výhrady. Jisté pochybnosti v minulém týdnu přiznal i premiér Bohuslav Sobotka, který dosud Beneše chválil jako odborníka na svém místě.

„Vadí mi, když si čtu v novinách odposlechy, z nichž vyplývá, že se generální ředitel ČEZ pletl do věcí, do nichž by se rozhodně plést neměl. A myslím si také, že by současný management měl nést určitou odpovědnost za dořešení kauz, které vznikly v důsledku investic ČEZ zejména v balkánských zemích,“ uvedl premiér minulý pátek v rozhovoru pro Lidové noviny.

Beneš tedy své místo nejspíše obhájí, ale změny nastanou přinejmenším v dozorčí radě. Většinu zde stále tvoří lidé dosazení za vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Je mezi nimi například bývalý Nečasův vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul nebo ředitel Beskydského rehabilitačního centra a člen TOP 09 Milan Bajgar. Pozice předsedy dozorčí rady zůstává neobsazena od loňského října, kdy rezignoval Martin Roman.

Všechny kandidáty do dozorčí rady by měl předem schválit Vládní výbor pro personální nominace. Ten do uzávěrky tohoto vydání Ekonomu doporučil pouze tři nominandy. Prvním z nich je bývalý operátor jaderného reaktoru v Temelíně a současný politik Babišova hnutí

ANO 2011 Jiří Tyc. Dalšími členy dozorčí rady se mají stát Lubomír Charvát a také současný náměstek ministra obrany Jiří Borovec. Ten ČEZ důvěrně zná. V letech 2004 až 2007 zde totiž pracoval jako místopředseda představenstva a ředitel divize výroba. Nelze tedy vyloučit variantu, že zástupci státu na valné hromadě v pátek 27. června provedou v dozorčí radě jen dílčí změny a personální zemětřesení – s možným dopadem na složení představenstva ČEZ – nastane až na další valné hromadě o několik měsíců později.

Pravděpodobný scénář tedy vypadá následovně: Daniel Beneš dostane pomyslnou žlutou kartu a politici mu do firmy dosadí hlídače, kteří mu uvidí do karet. Podle informací týdeníku Ekonom by se tímto „zlým mužem“ v dozorčí radě měl stát Babišův náměstek Lukáš Wagenknecht. Jiný Babišův člověk by měl obsadit post v top managementu, například pozici finančního ředitele ČEZ. Daniel Beneš zastává nejvyšší manažerský post v ČEZ necelé tři roky. Za tu dobu dosáhl řady úspěchů i neúspěchů. Pozoruhodný byl už jeho nástup do funkce. Šéfem se nestal na základě výběrového řízení či volby mezi více kandidáty. Funkci zkrátka zdědil.

Související