Péče o vlastní děti nebo o staré rodiče by se do budoucna mohla stát normální prací na plný úvazek. “Běžel by vám normální plat, z toho byste si platil sociálku a měl zajištěné běžné důchodové pojištění. Lidé by se tak třeba mohli starat o své potomky a osoby blízké a jistě by se našlo i mnoho dalších věcí,” představil týdeníku Ekonom svoji vizi Vladimír Špidla, poradce sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky.

Tvrdí, že se stát se jinak stejně nedokáže vyrovnat s narůstajícím počtem těch, které z běžného pracovního procesu vytlačí automatizace a robotizace.

“Propočítáno to zatím nemám, je ale jasné, že by se musely výrazně zvýšit daně,” dodává Špidla. Podobně - pokud jde o celkové rozpočtové příjmy - před volbami ostatně uvažovala celá ČSSD.

Na opačné straně pomyslné barikády naopak stojí ti, kdo nízké daně pokládají za nezbytný předpoklad růstu ekonomiky a tím zvyšování životní úrovně a kteří větší přerozdělování odmítají.

“Do sedmdesátých let minulého století nebyla nezaměstnanost v USA ani v západní Evropě problém. Narostla poté, co se rozrostl sociální stát a spolu s ním daně a sociální odvody,” říká například ekonom Pavel Kohout ze společnosti Partners Financial Services. Teprve pak podle něj začal práci vytěsňovat kapitál, rostly investice do automatizace zvýhodněné odpisy a výroba se začala přesouvat do Číny a Indie.

Na první pohled to tedy vypadá na nekompromisní střet mezi příznivci sociálnědemokratického a liberálního pohledu na svět. Přitom je faktem, že se o dopadech robotizace a automatizace mluví i mimo pracovny socialistů. v USA je to například téma pro Pentagonu blízkého geopolitika George Friedmana.

Cestu vpřed tak jednou bude muset nejspíš otevřít kompromis, jehož podoba zatím moc jasná není, ale bude zřejmě založena na nějaké dohodě státu a soukromého byznysu.

V Česku už před čtvrt stoletím - alespoň symbolicky -proběhl. Vizi společnosti opřené o rychlé technologické změny tehdy předložil odborné veřejnosti slavný americký futurolog Alvin Toffler. A je zajímavé, že i když měl blízko k americkým republikánům, jeho představy v České republice oceňoval levicový ekonom a politik Valtr Komárek. K Tofflerově práci “Šok z budoucnosti” dokonce napsal doslov.


 

obalka Ekonom 212014- Jak vypadá evropský sen o základním příjmu?

- Jak chce evropská levice zajistit práci pro všechny?

- A kde na socialistické sny plánuje vzít peníze?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související