Ve středu večer se v Praze udílely ceny pro nejlepší společensky prospěšné podnikatelské projekty. Soutěž s názvem Social Impact Award vyhrály projekty: Rekola, sdílení kol pro dopravní cyklistiku ve městě, ekologická pohřební služba a podpora pro pozůstalé či energeticky soběstačné zimní ubytovny pro lidi bez domova.

„Ke Kořenům, znamená ke kořenům stromů. Přinášíme do českého prostředí principy ekologického pohřebnictví. Zakládáme les vzpomínek, první český přírodní hřbitov, kde se popel zesnulých bude ukládat ke kořenům stromů,“ vysvětluje princip projektu jedna z tvůrkyň Blanka Dobešová.

Klient si bude moci vybrat, zda chce být pohřben pod javorem, lípou, anebo třeba jabloní. Jedná se o alternativní způsob pohřbívání lidí, kdy se každý z pozůstalých může do rozloučení zapojit. Například svázat kytici nebo ušít rubáš. „České pohřební rituály upadají, snažíme se je oživit novými impulzy,“ vysvětluje nápad Dobešová.

Napiš si o heslo k zámku a jeď

Druhým z oceněných je Rekola – projekt Víta a Filipa Ježkových –, sdílení silničních kol ve městech. „Každý z nás se musí nějakým způsobem pohybovat po městě. Náš život je ale příliš krátký na to strávit jej v zácpách nebo čekáním na spoj. Samozřejmě není nad dobrou procházku, ale na tu vždy není čas. Nejlepší by bylo použít kolo, ale i to má své problémy,“ podotýká Vít Ježek.

Ježkovi tedy přišli s nápadem Rekola, kdy jsou jízdní kola rozmístěna po městě a připevněna například k zábradlí klasickým číselníkovým zámkem. Uživatelé si mohou přes mobilní aplikaci najít, kde právě poblíž nich kolo je, získat kód zámku a jet, kam potřebují. Roční členství v klubu stojí tisíc korun. „Tento systém jsme vyzkoušeli na podzim v Praze a zjistili jsme, že může fungovat. Nyní jsme na jaře spustili plný provoz a rádi bychom projekt Rekola rozšířili po celé České republice,“ plánuje Ježek.

Třetím oceněným je projekt Inteligentní záchranný modul – energeticky soběstačné zimní ubytovny pro lidi bez domova. „Můj projekt řeší problematiku bezdomovectví. V Česku je zhruba třicet tisíc lidí bez domova. Jejich problémem je, že potřebují práci a v zimě potřebují útočiště. Můj projekt řeší oba tyto problémy,“ vysvětluje tvůrce Jakub Zaviačič.

Ze starého lodního kontejneru vyrobil příbytek, který je upraven tak, že zdrojem tepla jsou samotní obyvatelé a díky solárním panelům dokáže příbytek fungovat naprosto energeticky soběstačně. „Výhodou je, že poskytuji i práci, která je neodborná a může ji dělat téměř každý. Nejprve obrušování starých lodních kontejnerů a pak bych chtěl lidem bez domova zvyšovat kvalifikaci na svářeče nebo lakýrníka, a tak jim pomoci začlenit se zpátky do běžného života,“ plánuje Zaviačič, který by chtěl nápad rozšiřovat formou franšízy. Medailonky všech finalistů je možné zhlédnout zde. 

Čtvrtého vítěze pak vybrala veřejnost, na internetu hlasovalo celkem 1300 lidí. U veřejnosti tak zvítězil projekt Joy Ride -  tým z Opavy organizuje společné zájezdy, kde se děti a mládež s handicapem baví spolu se svými zdravými vrstevníky.

Soutěž probíhá v dalších osmi zemích

V letošním třetím ročníku soutěže Social Impact Award se letos sešlo 53 přihlášek a do finále postoupilo 12 projektů. Více než třetina přihlášených jsou studenti mimopražských univerzit a vysokých škol. Loni byla oceněna například bezdomovecká cestovka Pragulic nebo centrum Centrum Superděti, které je určeno dětem, jež se ve svém volném čase starají o svého chronicky nemocného či postiženého rodiče.

Soutěž vznikla v roce 2009 ve Vídni a dnes se kromě Rakouska a Česka koná také na Slovensku, v Rumunsku, Řecku, Chorvatsku, Švýcarsku a Rusku. Iniciátorem soutěže je Institut pro inovace a podnikání při Vysoké škole pro ekonomii a obchod ve Vídni, regionálním partnerem je Nadace ERSTE. Hlavním národním partnerem je Česká spořitelna, partnerem pro regiony Nadace Vodafone a dalšími národními partnery jsou Impact HUB Praha, PricewaterhouseCoopers a Copy General. 

Související