Nejen rezidence za desítky milionů korun, ale i sbírky obrazů, luxusní šperky, trofeje z cesty kolem světa či ferrari v garáži začnou být svým majitelům nebezpečné. Ministerstvo financí chce mít do letošního září připravený zákon o prokazování původu majetku a odčerpávání nelegálních příjmů.

Prověřovat se bude majetek u lidí podezřelých z jeho nelegálního nabytí. Požadavek levice, aby se zavedla plošná majetková přiznání pro všechny s majetkem nad 10 milionů korun, šéf resortu a miliardář Andrej Babiš odmítl.

Ohromnou moc při prověřování podezřelého majetku získají podle připravovaného zákona úředníci, zejména kontroloři z berňáku. „Pokud dojdeme k závěru, že někdo najednou má velký majetek, tak se také můžeme ptát, jak k němu přišel,“ řekla týdeníku Ekonom Babišova náměstkyně pro daně Simona Hornochová.

Odpověď na tuto otázku bude zcela zásadní. K předložení dokumentace, která doloží legálnost příjmů a nabytí majetku, bude na základě analytického šetření vyzývat stát. Podezřelí pak budou muset následně sami předložit dokumenty a na jejich základě prokázat, že je vše v pořádku.

Podobně jako ve Francii by mohli úředníci porovnávat životní standard dotčených osob s tím, jaké příjmy vykazují. K tomu už nyní existují nástroje využitelné i v Česku: speciální software může porovnávat údaje z registru vozidel a katastru nemovitostí s daňovými přiznáními za poslední roky. Sledovat lze nejen podíly ve společnostech, vlastnictví akcií a cenných papírů, ale také lodí a letadel a – alespoň teoreticky – i peníze uložené na účtech.

O kolik případů ročně může v případě schválení zákona jít? Policejní experti odhadují maximálně desítky, a to v závislosti na nastavených parametrech. Vliv bude mít například to, zda a v jaké míře se, po vzoru Slovenska, zapojí veřejnost. Kritici celého projektu už posměšně hovoří o celonárodní hře „udej svého souseda“. Na zmíněném Slovensku, kde přijali zákon o prokazování původu majetku v roce 2010, přišlo zatím přes sto udání.

S relativně nízkým počtem potenciálních hříšníků je spojena otázka, zda nezbytné personální a technické posílení finančních úřadů a možná i policie nakonec nepřevýší výnosy celého projektu. „Podle nás to cenu má. Půjde o důležitý nástroj v boji proti hospodářské kriminalitě, především té velké,“ trvá na ministerském plánu zakotveném v programovém prohlášení vlády náměstkyně Hornochová.


 

obalka Ekonom 192014- Jak budou taková majetková přiznání účinná?

- Jak hluboko do minulosti se budou úřady dívat?

- A co všechno bude majetným Čechům hrozit?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom (vychází ve středu 7. května). Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Související