Několik příkladů: Biotechnologická společnost Exbio, jež má laboratoře ve Vestci u Prahy, vyvíjí a vyrábí pro německé partnery látky, které se využívají například v diagnostických soupravách pro monitoring HIV pacientů, a to kdekoli v terénu, bez nutnosti zasílat vzorek krve do specializované laboratoře. Hodí se tedy zejména v oblastech s pandemickým výskytem choroby AIDS.

Centrum organické chemie v Rybitví obdobně spolupracuje s Fraunhofer Institut Silicatforschung ve Würzburgu na vývoji elegantní náhradu žaluzií – jde o fólii vybavenou flexibilním elektrochromním systémem, díky němuž lze její průsvitnot jednoduše regulovat pouhým otočením knoflíku. To je jednoduše skvělý způsob, jak ochránit pracovníky v prosklených budovách před palčivým sluncem.

Výrazně se rozvíjí rovněž spolupráce českých inovačních firem s německými univerzitami. Kupříkladu brněnský Výzkumný ústav stavebních hmot řeší úkol pro Bauhaus-Universität Weimar, který se týká zdokonalení portlandského cementu o vysokém stupni čistoty.

Společnost SHM Šumperk, která vyrostla z garážového projektu a za dvacet let se stala jedním z hlavních evropských hráčů na poli povlaků pro řezné nástroje, pak intenzivně spolupracuje s Mnichovskou technickou univerzitou.

Každý takový úspěšný projekt zvyšuje naději, že o krvavém nepřátelství mezi Němci a Čechy už budeme jen číst v historických knihách.


obalka Ekonom 182014- Proč se čeští studenti opět vracejí k němčině?

- Kam bude investovat Škoda Auto podle člena představenstva Franka Welsche?

- A co na Česku oceňují německé společnosti?

Odpovědi najdete ve velké česko-německé příloze v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související