Jedním z možných přístupů je sečíst v Excelu položky má dáti/dal a podtrhnout výsledek. Některá média již tímto způsobem účtovala a došla ke stovkám miliard korun, desítkám kilometrů dálnic či tisícům pracovních míst. V český prospěch, samozřejmě. Tímto matematickým způsobem nelze dojít k jinému závěru, než že byl vstup do unie pro naši zemi výhodný.

Málokomu přitom připadá podivné i po těch 10 letech uvažovat v poloze My a Oni. Unie zůstává v našem chápání cizinou začínající za našimi hranicemi. A její užitečnost měříme velikostí finančních toků. Nedej pánbůh, aby byl pro nás výsledek záporný.

Pravda, ono je poněkud obtížné identifikovat se s entitou, v níž většina lidí mluví cizím jazykem a procestovat ji by mohlo zabrat celý život. Možná by přesto neškodilo položit si při pomyslném účtování vedle otázky „Co z unie mám?“ i dotaz „Čím jsem v poslední době prospěl svému okolí?“. Pokud by se takový přístup stal jedním z plodů současného bilancování, nemuselo by to být s Evropskou unií úplně ztracené.

 

Hezké čtení,

Dalibor Martínek, šéfredaktor

 

obalka Ekonom 182014