Banka vás rozezná podle hlasu. Platbu v obchodě potvrdíte otiskem prstu. Do firemní počítačové sítě s citlivými daty se přihlásíte prostřednictvím skenu oční duhovky. Pro identifikace lidí se začínají především v cizině využívat unikátní biologické charakteristiky. Jsou velmi spolehlivé a navíc odpadá nutnost pamatovat si spoustu hesel a kódů. Další část reálného života se tak přesouvá do světa jedniček a nul.

Identifikace „tělem“ se nyní rozjíždí i v Česku. Zažíváme boom biometrického podpisu, kdy se místo papíru zvěčňujeme na tablet. První zdejší banka se také rozhodla zavést hlasové rozpoznávání klientů: Raiffeisenbank chce už na podzim využívat hlasovou autorizaci při zjišťování stavu účtu nebo zadávání platebních příkazů v telefonním bankovnictví.

Při přípravě hlasového rozpoznávání čerpá ze zkušeností sesterské Tatra banky na Slovensku, která službu zavedla loni v červnu. Z celkových zhruba 760 tisíc klientů si ji zřídilo 150 tisíc. Ohlasy jsou zatím velmi pozitivní. Prvotní obavy podle mluvčí banky Maríny Masárové rychle ustupují. Klienti se prý zpočátku báli, že se jim hlasem nepodaří opětovně ověřit totožnost, což se nepotvrdilo.

Určitá úskalí ale hlasová autorizace má. Peter Martiš, technologický expert z americké společnosti Nuance, která systémy rozpoznávání pro Tatra Banku vyvinula, upozorňuje, že se hůře identifikují lidé s nevýrazným hlasem. U nich musí systém „zbystřit“ a celý proces opakovat.

Obtíže však paradoxně způsobí také člověk s výrazným s hlasem. Biometrická informace je v takovém případě velmi bohatá a hrozí její chybná interpretace. Třetí problematickou skupinou jsou nespolupracující uživatelé sytému. Problém nastává, zejména když neodpovídají na ověřovací fráze nebo považují automat za živého operátora.

Takže české banky by si měly dát pozor na šeptaly, křiklouny a navíc přesvědčit své klienty, že se vyplatí spolupracovat. Uvidíme, zda se to podaří. Nyní se společnost Nuance uchází o zavedení svého systému v Raiffeisenbank a jedná s dalšími bankami. Brzy tak bude celkem běžné ovládat tok svých peněz hlasem.

 


 

obalka Ekonom 172014Více v tématu V Česku startují zlaté časy digitálního podpisu, které najdete v aktuálním čísle Ekonomu. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.