Pokud pekař prodá rohlík, finanční úřad o tom bude vědět dříve, než zákazník opustí prodejnu. Krátit daň prakticky nebude možné. Zmizet má i častá otázka řemeslníků a automechaniků: chcete účtenku, nechcete to levněji bez DPH? Vláda totiž v rámci tažení proti neplatičům chystá zavést elektronickou registraci tržeb, kdy obchody, restaurace i dílny budou on-line napojeny na berňák.

Pokud Simona Hornochová, náměstkyně ministra financí, tento plán do dvou či tří let po chorvatském vzoru prosadí, splní se tak hlavně levici sen, který si hýčká možná už dvacet let. Představu, že technika a rychlý přenos dat omezí daňové úniky. Ty zatím představují nejviditelnější část šedé ekonomiky, jejíž celkový rozsah experti odhadují na pětinu domácího HDP.

Jde ale o běh na dlouhou trať. Vždyť registrační pokladny starší generace, s fiskální pamětí, tu měly dávno být. Příslušný zákon byl schválen už v roce 2005, odpor podnikatelů a změněné postoje politiků obávajících se o hlasy živnostníků ho nakonec pohřbily.

Také nyní se vláda a zejména ministr financí (a podnikatel) Andrej Babiš mohou dostat pod velký tlak a ustoupit, ačkoliv by nový model kontroly měl být výrazně levnější. Protiargumentem totiž je, že elektronická registrace může sice omezit běžné úniky, ale daleko větší peníze stejně mizí při velkých podvodech s DPH a spotřební daní, které mají ryze kriminální a často mezinárodní povahu.

Postoje politiků k on-line systému na sledování tržeb se mohou změnit po volbách do Evropského parlamentu. Ty před deseti lety vedly k pádu premiéra a instalaci nové vlády. Pokud tu teď znovu vypukne vnitropolitický boj, nemusí ze záměrů současného kabinetu mnoho zůstat.

Bohuslav Sobotka může padnout, přičemž registrační pokladny byly vlajkovou lodí programu právě jeho ČSSD. I v Chorvatsku registraci tržeb zavedla levicová vláda.

Související