Jihomoravská Břeclav množství kamer ztrojnásobí, ve středočeských Milovicích půjdou na dvojnásobek. Nárůst počtu kamer chystá Kolín a další města. Spíš se těžko hledá obec, která kamery nepřidává.

Velkého bratra si však zamilovali především radní v metropoli. Za astronomické částky nakupují malé i větší špehy. Jen Praha 1 se nyní rozhodla „nalít“ do bezpečnosti 80 milionů korun, většina padne na vylepšení kamerového systému. Praha 13 původně uvažovala o investici 130 milionů, nyní plánuje do dohledu vložit „jen“ 100 milionů. Praha 8 nakoupí kamery za 20 milionů.

A zajímavý je i pohled pod pokličku. Dohled je totiž mnohdy zesílený, ale nejde rozhodně o nic levného. Za naposledy zmíněných 20 milionů se podle radního Prahy 8 Václava Musílka dočkáme dvacítky kamerových stanovišť. Na každém najdeme jednu otočnou a dvě až tři pevné kamery.

Něco prý také spolyká integrace nových kamer do systému nebo projektová dokumentace. Musílek navíc upozorňuje, že se nakonec letos nemusí utratit všechny peníze určené na kamery. Ale stejně: v přepočtu milion za jedno stanoviště není zanedbatelná čáska.

Když se jedná o bezpečnost, úspory a strach z narušení soukromí ustupují do pozadí. Radnice často instalují na řadu míst kamery právě na žádost občanů. Život pod dohledem většina z nás pomalu přestává vnímat negativně. Vždyť o sobě stejně spoustu věcí řekneme na sociálních sítích... Stále více lidí má navíc příležitost pozorovat lidské hemžení v obřích open spacech.

Žijeme ve světě prošpikovaném elektronickýma očima, jehož existenci předpověděl už po druhé světové válce anglický spisovatel George Orwell v románu nazvaném „1984“. Proslavil ho hlavně výrok „Velký bratr tě sleduje!“, který v poslední nabírá konkrétnějších obrysů, než jsme si ochotní připustit. Zbývá jen doufat, že neskončíme jako žába vložená do vody v hrnci, která se na sporáku postupně ohřívá. Zprvu to pro ni bylo příjemné. Když však voda začne vřít, je už zpravidla pozdě na to, aby žába vyskočila.

 


 

obalka Ekonom 162014- Jak velké peníze se dnes točí v byznysu se sledovacími zařízeními?

- Jaké technické vychytávky pro sledování a analýzu okolí se dnes dají pořídit, když si je člověk může dovolit?

- A k čemu všemu lze využít kamery v moderních obchodech?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 17. dubna. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.