Pardubice jsme opouštěli o tisícikorunu lehčí a s pocitem, že jsme navštívili nejprofízlovanější město v zemi. Naposledy.

S podobným dojmem se nyní lze pohybovat prakticky po každém českém městě, hustota kamerového pokrytí dosahuje svého vrcholu. Což by nebyla dobrá zpráva pro výrobce a dodavatele systémů, jejichž bonanza by tím mohla mířit k závěru. Toho se však nejspíše nemusejí obávat; kam se vejde jedna kamera, jistě se vmáčkne i druhá či další.

Například při procházce kolem karlínského bloku, v němž sídlí i vydavatelství Economia, lze rychlým pohledem napočítat jedenatřicet pouličních kamer, další se patrně lépe skrývají.

Možná se někdo, jsa monitorován, cítí bezpečněji. V každém případě však naše nedůvěra k bližnímu svému skýtá obří prostor pro skvělý byznys. O tom, jak moc skvělý, svědčí i malá ochota zúčastněných povídat si o něm s médii. Dodávky kamer pro města či veřejné instituce jsou totiž takové malé IT zakázky, točí se v nich stamiliony. Týdeník Ekonom se pokusil aktuální situaci zmapovat.

 

Hezké čtení přeje

Dalibor Martínek, šéfredaktor

obalka Ekonom 162014