Některá z nich pak sice o “moravské metropoli” psala jako o “vesnici u Prahy”, ale nešť, každá reklama dobrá.

Zastupitelům se teď asi po pozornosti zastesklo, a tak pozemek pro stavbu gigantické skladové haly nakonec schválili. Ovšem až ve chvíli, kdy o to sama firma už nestojí. Podle stejného modelu bychom mohli kdekoli po Česku neodolatelně nabídnout své výrobní kapacity třeba Airbusu, Boeingu, Rolls-Royce, Intelu nebo třeba Tesle Motors... Sice nemají zájem, ale co kdyby?

Faktem je, že srovnávat distribuční sklad Amazonu třeba právě s progresivní a inovativní firmou, jakou je výrobce elektrických sporťáků Tesla, není úplně přesné. Vede to ale k otázce, o jaké druhy investic v Česku vlastně stát a co zahraničnímu kapitálu můžeme do budoucna nabídnout.

Podle nového vedení CzechInvestu platí, že každá investice je dobrá, i kdyby měl investor přijít byť jen na pět, deset let. Je to legitimní přístup. Ačkoli Amazon nabízí činnost v podobě a přesouvání krabic z bodu A do bodu B, uplatnění by našly stovky lidí. Otázkou je, zda o tento typ zaměstnání ještě Češi stojí. Uvidíme i podle toho, kdo nakonec naplní volná místa v chystaném skladu v Dobrovízi u Prahy.

Na druhé straně jsou stále silněji slyšet ti, kteří apelují na domácí přidanou hodnotu: inovace, know-how, moderní služby; tedy spíše na mozek než na svaly. Jak to tak bývá, pravda bude někde uprostřed.

Montovny nejsou sprosté slovo, ale to, co tuto zemi do značné míry živí a ještě (asi) dlouho živit bude. Konec konců auta už dávno nejsou plechovky na kolečkách, ale spíše pojízdné supermoderní počítače. Byl by nesmysl vzdávat se průmyslu, který tu má tradici a skvěle šlape, na druhé straně jsou žádoucí inovace, původní nápady a výrobky, které se dají zpeněžit na globálním trhu a budují značku Czech Made.

Ať se na to ale díváme jakékoliv strany, Tesla Motors by byla vítanější investice než celý Amazon. Její montovna by vyžadovala nejen české ručičky, ale i hlavičky. Ještě lepší by ovšem bylo, pokud by ta Tesla byla česká.

Pokud se ale nezmění přístup státu k podpoře vědy a ke školství (kam patří třeba i zavedení školného, jehož výší, respektive nulovou sazbou, se dá třeba podpořit motivace ke studiu technických oborů), v dlouhodobém horizontu budeme nakonec zajímaví jen jako skladníci Amazonu. A to ještě v případě, že zástupci lidu budou vědět o čem, kdy, jak a proč hlasují.