Ukrajinská centrální banka nečekaně zvýšila své úrokové sazby.

Hlavní z nich vzroste na 9,5 procenta z dosavadních 6,5 procenta a jednodenní zápůjční sazba se zvýší na 14,5 procenta ze 7,5 procenta. Banka se tak snaží zabránit dalšímu tlaku na hřivnu a omezuje toky nových peněz.

"Centrální banka považuje za nutné podniknout kroky ke zvýšení hodnoty národní měny, omezení inflace a stabilizace situace na měnovém trhu," vysvětlila banka ve svém prohlášení.

Ukrajinská centrální banka naposledy měnila sazby loni v srpnu. Hřivna však od začátku letošního roku kvůli konfliktu s Ruskem ztratila vůči dolaru téměř 38 procent své hodnoty.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Centrální banka na Ukrajině reaguje na slábnoucí hodnotu tamní měny. Výrazně zvýšila úrokové sazby, čímž chce zabránit tlaku na hřivnu, očekává také omezení toku nových peněz. Hřivna ztratila proti dolaru už 38 procent.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.