Ukrajinská centrální banka nečekaně zvýšila své úrokové sazby.

Hlavní z nich vzroste na 9,5 procenta z dosavadních 6,5 procenta a jednodenní zápůjční sazba se zvýší na 14,5 procenta ze 7,5 procenta. Banka se tak snaží zabránit dalšímu tlaku na hřivnu a omezuje toky nových peněz.

"Centrální banka považuje za nutné podniknout kroky ke zvýšení hodnoty národní měny, omezení inflace a stabilizace situace na měnovém trhu," vysvětlila banka ve svém prohlášení.

Ukrajinská centrální banka naposledy měnila sazby loni v srpnu. Hřivna však od začátku letošního roku kvůli konfliktu s Ruskem ztratila vůči dolaru téměř 38 procent své hodnoty.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.